MENU
zdravy-zivot

Potrebujete si vystrieť chrbát a spevniť telo? Cvičte PortDeBras

PortDeBras je jedno z najkomplexnejších cvičení.

Súvisiace témy

Zdravý život

Potrebujete si vystrieť chrbát a spevniť telo? Cvičte PortDeBras

Priam tanečné pohyby výborne preveria kondíciu vašich paží. Popri oblúkoch však robíte výpady, podrepy, úklony a to všetko s vystretým chrbtom.

Vyskúšajte harmonizujúce cvičenie, vďaka ktorému sa udržíte v dobrej fyzickej i psychickej kondícii. Tanečné skúsenosti nie sú pri PortDeBras podmienkou, hovorí lektorka Helena Ballová, ktorá sa tomuto cvičeniu venuje už desať rokov. „Ladné pohyby získate vďaka pravidelnému cvičeniu.“ 

Plynulá hodina

„Ide o jedno z najkomplexnejších cvičení, ktoré v sebe spája v plynulom pohybe posilňovanie i strečing,“ vysvetľuje lektorka z Riverpark Dance School. „Počas hodiny sa nezastavíte. Bez problémov možno pracovať s náročnosťou zostavy. Ak vidím, že sa na hodine stretli ľudia, ktorí so mnou cvičia pravidelne a zostavu sme prešli už viackrát, zvolím rýchlejše tempo. Vďaka tréningu robia aj nižšie podrepy či výpady, potom je hodina intenzívnejšia.“ Pre začiatočníkov plynie hodina v pomalšom rytme. Napríklad pre stehenné svaly je však potom tréning náročnejší. Jednotlivé sekvencie sa opakujú aj dvakrát, aby ste si prechod z jednej pozície do druhej ľahšie osvojili. 

Ako môže vyzerať zostava? Pozrite si FOTOGALÉRIU

Pevne na zemi 

Na čo si pri PortDeBras treba dávať najväčší pozor? Určite je dôležitý pevný stred tela a podsadená panva. Najčastejšou chybou však býva zlá poloha kolena. „Pri prenášaní hmotnosti z jednej nohy na druhú musia kolená vždy smerovať za špičkami. Ak máte slabšie stehenné svaly, kolená padajú mierne dovnútra,“ upozorňuje Helena Ballová, ktorá pripravila aj dnešnú zostavu. „Mnohí sa potom sťažujú, že ich z PortDeBras bolia kolená, ale za ťažkosťami sa skrýva zlá technika, nie samotné cvičenie.“

Viac vo FOTOGALÉRII!

Rovnako stabilné musia byť aj chodidlá. V niektorých pozíciách ho síce opierate o špičku, ale ak lektorka nepovie inak, musia byť celou plochou na podlahe. Aj v tomto prípade sa však často prenáša hmotnosť viac buď na jeho vonkajšiu alebo vnútornú hranu. „Dávajte si pozor, aby ste nedvíhali plecia. Paže skôr držte nižšie ako príliš hore. Ak ich veľmi zdvihnete, ruky sa opticky zlomia v lakti a pohyb nie je taký ladný. Dlaň držte prirodzene v predĺžení paže,“ približuje techniku cvičenia lektorka. 

S hudbou

Aj pri cvičení doma si pustite hudbu. Pomáha viesť pohyb. Ideálne je, ak si zvolíte rytmus zhodný s tepovou frekvenciou. Zároveň vám príjemná melódia pomôže vypnúť a odpútať sa od bežných starostí. Výhodou je aj to, že množstvo vecí ako pevný stred tela, vystretý chrbát si prenesiete i do každodenného života. Vďaka PortDeBras tak získate lepšiu pohybovú kultúru. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Päťročný sa pocikáva, je to problém alebo neriešiť?

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia