MENU
zdravy-zivot

Potrebujete vložku do topánky? Chodidlo sa hlási bolesťami krížov i kolena

Bežne dostupné a voľne predajné vložky do topánok sú neutrálne. Nemali by ste si nimi ani ublížiť.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Potrebujete vložku do topánky? Chodidlo sa hlási bolesťami krížov i kolena

Správna ortopedická vložka pomôže vyrovnať jednostrannú záťaž, vylepší ploché nohy, ale pomôže aj po operáciách chrbta či kolena. Musíte jej však pomôcť.

Problémy sa prejavia skôr u aktívneho, hoci aj rekreačného športovca, ako u toho, kto sa len kde-tu vyberie na prechádzku. „Existuje napríklad typ chodidiel, pri ktorých sa problém neprejaví, kým nezačnete športovať. Dovtedy možno majú ľudia len trochu viac zošliapané topánky a to si bežne nevšímajú,“ vysvetľuje podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS. „Rovnako sa neprejavuje ani nerovnomernosť dĺžky končatiny. Niekedy stačí 5 či 6 milimetrov a už to začnete pociťovať, u iného to musí byť až centimetrový rozdiel. Medzi prvé príznaky v tomto prípade patrí, že budete pociťovať ťah a zvláštnu tupú bolesť v oblasti krížov.“

Pri športe i po operácii

Ortopedická vložka vám pomôže aj pri problémoch s pozdĺžnou klenbou, ktoré najčastejšie vyústia do plochej nohy. Problémy sa môžu rovnako ohlásiť bolesťami v krížovej časti chrbtice, ale aj v členku, píšťale alebo v kolene. Práve správna vložka pomôže kostiam, aby boli v lepšom postavení. Svaly tak budú fungovať tak, ako majú, rýchlejšie sa spevnia a vytvorí sa viditeľná klenba.

„Ortopedické vložky pomáhajú aj pacientom po artroskopii kolena. Používajú sa na zlepšenie hybnosti a tlmenie nárazu. Z rovnakého dôvodu sa využívajú aj po neurologických operáciách chrbtice. Vtedy zjemňujú tlak v stavcových častiach, vymenúva odborníčka. „Športovci často využívajú ortopedické vložky pri bolestiach z preťaženia.“ Výbornou pomôckou môžu byť aj po niektorých úrazoch. Pomôžu vám rýchlejšie sa vrátiť do bežného i aktívneho života. Aby ste však pocítili všetky pozitívne účinky, musíte mať ortopedické vložky vyrobené na mieru.

Posvietia si na uhly

Ak sa objaví problém, podiatrička sa nepozerá iba na chodidlo. Skontroluje fungovanie celého tela od končatín cez chrbát. Odborníčka vám napríklad zmeria uhly postavenia kolenných či bedrových kĺbov, členkov, ale i rotáciu panvy. Výbornými pomôckami sú diagnostické prístroje, ktoré kontrolujú celkovú biomechaniku. „Kontrolujeme chôdzu na bežiacom páse alebo na integrovanej plošine. Diagnostické prístroje majú napríklad zadné a bočné kamery, ktoré vás snímajú z každej strany,“ približuje diagnostiku Denisa Mertl.„Z vyšetrenia urobíme fotografie, systém môže odmerať spomínané uhly kolenných kĺbov.“Na základe tohto druhu diagnostiky sa ortopedická vložka vytvára oveľa jednoduchšie. Dôležité je, aby sa nielen chodidlo, ale aj všetky kĺby, ktoré s problémom súvisia, dostali do neutrálneho postavenia. Bežnejšie však riešia ortopedické vložky technici, ktorí na základe odporúčania ortopéda naskenujú chodidlo. Systém údaje vyhodnotí a podľa toho sa vyrobí vložka.

Ortopedické vložky pomáhajú aj pacientom po artroskopii kolena. Používajú sa na zlepšenie hybnosti a tlmenie nárazu. Z rovnakého dôvodu sa využívajú aj po neurologických operáciách chrbtice.
Denisa Mertl, podiatrička

 

Hľadá sa príčina

Niektoré obmedzenia vznikajú aj výberom materiálu, ktorý sa využíva pri výrobe. U nás sa väčšina vyrába z etylvinylacetátu. Je však príliš hrubý a takáto vložka sa s ťažkosťami zmestí do inej topánky, ako je robustná teniska. Nájdete však aj pracoviská, ktoré vyrábajú ortopedické vložky na mieru z ľahších materiálov. Ideálny je takzvaný dvojdimenzionálny materiál z uhlíkových vláken. Je ľahký, tenký a možno ho ideálne tvarovať. Najmä športovci by mali diagnostike chodidla venovať väčšiu pozornosť. Riešenie ťažkostí neznamená, že si do topánky dáte len vložku. „Počas komplexnejšieho, biomechanického vyšetrenia zistíme, prečo bolesť vznikla. Postupne sa snažíme odstrániť prvotnú príčinu problému. Ortopedická vložka napríklad pomôže športovcovi zostať v tréningovom procese a nešportovcom lepšie zvládať každodenný život,“ vysvetľuje podiatrička.

Zlepšite účinok

„Veľa možno dosiahnuť kompenzačnými cvičeniami, uvoľneniami. Nastupujú aj podporné terapie ako masáže, akupunktúra na uvoľnenie svalstva. Ak je tam prítomný zápal, využíva sa na podpornú liečbu laser alebo rázová vlna.“Ak raz siahnete po ortopedickej vložke, neznamená to ešte, že ju musíte nosiť po zvyšok života. V mnohých prípadoch stačí aktívna spolupráca na odstránení primárneho problému a o rok, dva môžete ortopedickú vložku z topánky vybrať. Aj odvykanie od ich nosenia však musí byť postupné. Bezbolestný stav vám pomôže udržať i pravidelné cielené cvičenie.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor