MENU
zdravy-zivot

Potrebujete osviežiť pleť? Pripravte si domáci peeling. Aké má pravidlá?

Domáci peeling má svoje pravidlá
Zdravý život

Potrebujete osviežiť pleť? Pripravte si domáci peeling. Aké má pravidlá?

Doma si môžete urobiť nielen mechanický, ale i chemický peeling. Ak máte citlivú pleť, musíte byť pozornejší.

Domáci peeling vám pomôže z povrchu odstrániť drobné šupinky a odumreté bunky, ktoré môžu prekážať výžive pleti. Oplatí sa ho využívať najmä v čase, ak je nedostupné profesionálne ošetrnie. Ak sa rozhodnete pomôcť pleti s odumretými bunkami priamo v pohodlí domova, môžete si vytvoriť vlastný peeling, mechanický i chemický.

Pomôže vám špajza 

Na prvú možnosť využite drobné čiastočky, ako je cukor, ovsené vločky alebo morská soľ. Primiešajte ich do olejových alebo mliečnych potravín. „Kryštáliky soli a cukru však nie sú obrúsené, preto počítajte s tým, že môže dôjsť k začervenaniu a podráždeniu pokožky,“ hovorí o domácich procedúrach dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. „Chemický peeling môžete vyrobiť kombináciou rôznych potravín ako napríklad trstinový cukor, citrónová šťava, ocot, kyslá smotana či jogurt. Pri nesprávnej kombinácii a množstve však riskujete podráždenie pleti.“

Držte sa pravidiel

Počítajte s tým, že efekt prípravkov na domáce ošetrenie, aj keď si ich kúpite, bude mať menší efekt ako profesionálne ošetrenie. Výrobky nie sú také koncentrované. Ak sa do peelingu púšťate, vždy si ho aplikujte na vyčistenú pleť, ideálne večer. Po zmytí vodou si pleť nezabudnite ošetriť hydratačným krémom. Pokojne môžete použiť i pleťovú masku. Ani s používaním peelingu sa to neoplatí preháňať. Ustavičné rajbanie môže oslabiť prirodzený ochranný plášť, ktorý je bariérou pre škodlivé vonkajšie vplyvy. Ak budete peeling aplikovať pričasto, bude sa navyše tvoriť čoraz viac drobných šupín. Skončiť môžete nielen so začervenaním, ale i so zvýšenou tvorbou vyrážok. Mechanickému peelingu sa určite vyhnite v prípade, že máte na tvári zápalové ložiská. Zbytočne ich rozdráždite, prípadne roznesiete po tvári.

Stačí jedenkrát

Doma sa oplatí nájsť si čas na peeling jedenkrát za týždeň. Ak máte citlivú pleť, postačí aj raz za dva týždne. Vždy používajte dermatologicky testované prípravky a dodržte odporúčaný spôsob aplikácie i dĺžku pôsobenia. Vyhnete sa tak zbytočným ťažkostiam. Peeling pomôže skvalitniť aj pleť, ktorá je väčšinu dňa schovaná pod rúškom. Dopĺňajte ho však dôkladným čistením.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia