MENU
zdravy-zivot

Potrebujete naštartovať trávenie? Pomôže vám voňavá bylinka

Bylinky vám pomôžu s trávením i chudnutím.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Potrebujete naštartovať trávenie? Pomôže vám voňavá bylinka

Všestranná bylinka vám pomôže zvládnuť hodovanie i náročný deň. Ak ju ešte nemáte doma, rýchlo to napravte.

Rozmarín sa používa väčšinou v kuchyni. Výborne dochutí najmä mäso či ryby. Využitie tejto voňavej bylinky však môže byť oveľa širšie.

Zaženie únavu

Doma sa oplatí mať aj rozmarínový éterický olej. Jeho vdychovanie môže zvýšiť mozgovú aktivitu, znížiť únavu a zlepšiť koncentráciu i náladu. Vyťaží z toho aj obehový systém, lebo rozmarín má stimulačný účinok. Práve preň sa často využíva ako súčasť masážnych olejov. Poruke by ste ho mali mať najmä v prípade, že máte nízky tlak.

Ľahší život

Prečo sa oplatí mať rozmarín v kuchyni vždy pripravený? Každé jedlo, do ktorého bylinku pridáte, sa stane ľahšie stráviteľným. Rozmarín stimuluje produkciu žalúdočnej kyseliny a žlče. Vďaka rozprúdeniu trávenia, stimuluje chuť do jedla. Pôsobí aj proti nafukovaniu a plynatosti. V tomto prípade si môžete pripraviť rozmarínový čaj.

RozmarínRozmarín
Zdroj: Shutterstock

Čo všetko dokáže?

  • zlepšuje trávenie
  • zmierňuje žalúdočné kŕče a nafukovanie
  • pôsobí antibakteriálne a protizápalovo
  • stimuluje obehový systém
  • zvyšuje koncentráciu

Vďaka svojim regeneračným schopnostiam sa rozmarín využíva v ľudovom liečiteľstve na zlepšenie hojenia rán či ekzémov. Je ideálny na vonkajšie i vnútorné použitie. Nežiaduce účinky nie sú pri konzumácii rozmarínu známe. Väčšie množstvo oleja však neužívajte, ak máte črevnú chrípku alebo zápalové ochorenie obličiek.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor