MENU
zdravy-zivot

Potrebujete naštartovať trávenie? Pomôže vám voňavá bylinka

Bylinky vám pomôžu s trávením i chudnutím.

Súvisiace témy

Zdravý život

Potrebujete naštartovať trávenie? Pomôže vám voňavá bylinka

Všestranná bylinka vám pomôže zvládnuť hodovanie i náročný deň. Ak ju ešte nemáte doma, rýchlo to napravte.

Rozmarín sa používa väčšinou v kuchyni. Výborne dochutí najmä mäso či ryby. Využitie tejto voňavej bylinky však môže byť oveľa širšie.

Zaženie únavu

Doma sa oplatí mať aj rozmarínový éterický olej. Jeho vdychovanie môže zvýšiť mozgovú aktivitu, znížiť únavu a zlepšiť koncentráciu i náladu. Vyťaží z toho aj obehový systém, lebo rozmarín má stimulačný účinok. Práve preň sa často využíva ako súčasť masážnych olejov. Poruke by ste ho mali mať najmä v prípade, že máte nízky tlak.

Ľahší život

Prečo sa oplatí mať rozmarín v kuchyni vždy pripravený? Každé jedlo, do ktorého bylinku pridáte, sa stane ľahšie stráviteľným. Rozmarín stimuluje produkciu žalúdočnej kyseliny a žlče. Vďaka rozprúdeniu trávenia, stimuluje chuť do jedla. Pôsobí aj proti nafukovaniu a plynatosti. V tomto prípade si môžete pripraviť rozmarínový čaj.

RozmarínRozmarín
Zdroj: Shutterstock

Čo všetko dokáže?

  • zlepšuje trávenie
  • zmierňuje žalúdočné kŕče a nafukovanie
  • pôsobí antibakteriálne a protizápalovo
  • stimuluje obehový systém
  • zvyšuje koncentráciu

Vďaka svojim regeneračným schopnostiam sa rozmarín využíva v ľudovom liečiteľstve na zlepšenie hojenia rán či ekzémov. Je ideálny na vonkajšie i vnútorné použitie. Nežiaduce účinky nie sú pri konzumácii rozmarínu známe. Väčšie množstvo oleja však neužívajte, ak máte črevnú chrípku alebo zápalové ochorenie obličiek.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor