MENU
zdravy-zivot

Potrebujete naštartovať chudnutie? Pomôžu vám 4 obyčajné čaje

Pri chudnutí vám pomôže aj šálka správneho čaju.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Potrebujete naštartovať chudnutie? Pomôžu vám 4 obyčajné čaje

Niekedy stačí správny podnet a zhadzovanie kilogramov sa zrazu rozbehne. Vymeňte sladené nápoje za správne čaje.

Potrebujete zhodiť pár kilogramov? Správnu životosprávu doplňte popíjaním čajov. Nemusí ísť o exotiku, spaľovanie vám pomôže naštartovať aj úplná klasika. Skôr ako po čajoch vo vrecúškach, siahnite po čerstvých bylinkách. Vhodné sú aj sušené, sypané, avšak dávajte pozor, aby neboli rozdrvené na prach. Čaj si po príprave nedochucujte cukrom.

Zázvorový

Pôsobí protizápalovo, stimuluje trávenie a podporuje metabolizmus tukov. Určite oceníte jeho mierne pikantnú chuť. Skôr ako po vrecúškovom čaji, siahnite po čerstvom zázvore. Na pol litra čaju ostrúhajte asi päť gramov zázvoru a nakrájajte ho na tenké plátky. Zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte postáť desať minút.

Pokračovanie na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor