MENU
zdravy-zivot

Zoznam potravín, ktoré riedia krv, dobré na srdcovo-cievne problémy

Viete, ktoré potraviny sú vhodné na riedenie krvi a mali by ste ich konzumovať?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zoznam potravín, ktoré riedia krv, dobré na srdcovo-cievne problémy

Dostatočne riedka krv je nevyhnutná pre udržanie zdravého krvného obehu a srdcovocievneho zdravia. Dobrá správa je, že niektoré potraviny majú riediace vlastnosti. Ktoré sú vhodné pre krv a kto by ich mal konzumovať vo zvýšenej miere?

Prevencia cievnych ochorení a porúch prekrvenia závisí predovšetkým od vyváženej stravy, bohatej na polynenasýtené tuky, ovocie, zeleninu, vlákninu a vitamíny, s nízkym obsahom nasýtených tukov a ultraspracovaných potravín. Navyše, niektoré potraviny majú podobné schopnosti, ako kyselina acetylsalicilová, ktorú mnoho ľudí užíva na riedenie krvi a prevenciu proti krvným zrazeninám. Ak uprednostníte ich konzumáciu, znížite si riziko vzniku niektorých kardiovaskulárnych problémov.

Ak sa nechcete napchávať liekmi ale radi by ste v rámci prevencie mozgovej mŕtvice či upchatia ciev mali redšiu krv, určite zaraďte do svojho jedálnička nasledovné potraviny.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor