MENU
zdravy-zivot

Potraviny, ktoré znižujú cukor v krvi. Tipy ako ho rýchlo a zdravo upraviť

Jedným zo spôsobov, ako si udržať glykémiu na uzde, je jesť veľa zeleniny. Zabudnite preto na vyprážanie a pripravte si niečo chutné a zdravé.

Súvisiace témy

Zdravý život

Potraviny, ktoré znižujú cukor v krvi. Tipy ako ho rýchlo a zdravo upraviť

Nemusíte trpieť cukrovkou, aby vás glykémia mala zaujímať. Priveľa „sladkého jedu” v tele je problémom nielen pre srdce a obličky.

Ak by sme cukor začali viniť z rôznych chorôb, bolo by to nespravodlivé. Cukor je totiž zdrojom energie, ktorú telo pre svoje fungovanie potrebuje. Jeho hladinu v krvi si pritom dokáže zdravý organizmus regulovať. Ak je ho nedostatok, pocítite hlad. Organizmus si vtedy žiada doplniť chýbajúce energetické zásoby. Keď je ho nadbytok, ukladá ho do rezervy, čiže tukových zásob. Nadbytok cukru je tak pre telo problém. Dôvodom zdravotných problémov však nie je to, že cukor konzumujete, ale podstatné je jeho prijaté množstvo.

Čítajte aj: 10 SOS potravín na podráždený žalúdok. Ide to aj bez chémie

Sladký život

Pri normálnom stravovaní s cukrom bojovať nemusíte. Hladinu glukózy v krvi udržuje hormón inzulín, ktorý sa tvorí v pankrease. Ten zabezpečuje, aby sa cukor, čiže glukóza, dostal až k bunkám a tam sa premenil na energiu. Pokiaľ je však hladina inzulínu nižšia, dochádza k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Takzvaná hyperglykémia však automaticky neznamená poruchu inzulínu. V určitom období sa môže objaviť aj u zdravého človeka, preto dočasne zvýšená hladina cukru v krvi nie je nebezpečná. Problémom sa stáva až vtedy, keď je množstvo glukózy zvýšené v tele dlhodobo. Hyperglykémia môže poškodiť cievy, nervy, oči, ale aj orgány ako obličky a srdce. 

Potraviny, ktoré znižujú cukor v krvi. Tipy ako ho rýchlo a zdravo upraviťPotraviny, ktoré znižujú cukor v krvi. Tipy ako ho rýchlo a zdravo upraviť
Zdroj: Zdravie
Tieto potraviny jedli naši predkovia. Neprekvapila ich nádcha ani ťažkosti so zubami

Hlási problém

Aby sa tak nestalo, všímajte si signály tela. Neprehliadajte únavu či napríklad pocity smädu. Permanentne vysoká hladinu cukru v krvi môže spôsobiť vznik cukrovky 2. typu. Čo je vlastne porucha metabolizmu, keď organizmus nedokáže poriadne vstrebávať a premieňať cukor. Aby sa tak nestalo, znížte množstvo prijatého cukru z potravy. Pomôžu vám k tomu aj niektoré potraviny, ktoré množstvo glukózy v tele dokážu účinne ovplyvniť. Ide o jedlá s nízkym glykemickým indexom, ktoré organizmus spracováva pomalšie. Výkyvy hladiny cukru tak nie sú také výrazné.     

Pozrite sa, čo vám zníži cukor v krvi ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor