MENU
zdravy-zivot

Potraviny, ktoré vám pomôžu s vysokým cukrom v krvi. Pôjde to zdravo a rýchlo!

Hladinu cukru v krvi si dokáže zdravý organizmus regulovať.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Potraviny, ktoré vám pomôžu s vysokým cukrom v krvi. Pôjde to zdravo a rýchlo!

Nemusíte trpieť cukrovkou, aby vás glykémia mala zaujímať. Priveľa „sladkého jedu” v tele je problémom nielen pre srdce a obličky.

Ak by sme cukor začali viniť z rôznych chorôb, bolo by to nespravodlivé. Cukor je totiž zdrojom energie, ktorú telo pre svoje fungovanie potrebuje. Jeho hladinu v krvi si pritom dokáže zdravý organizmus regulovať. Ak je ho nedostatok, pocítite hlad. Organizmus si vtedy žiada doplniť chýbajúce energetické zásoby. Keď je ho nadbytok, ukladá ho do rezervy, čiže tukových zásob. Nadbytok cukru je tak pre telo problém. Dôvodom zdravotných problémov však nie je to, že cukor konzumujete, ale podstatné je jeho prijaté množstvo.

Sladký život

Pri normálnom stravovaní s cukrom bojovať nemusíte. Hladinu glukózy v krvi udržuje hormón inzulín, ktorý sa tvorí v pankrease. Ten zabezpečuje, aby sa cukor, čiže glukóza, dostal až k bunkám a tam sa premenil na energiu. Pokiaľ je však hladina inzulínu nižšia, dochádza k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Takzvaná hyperglykémia však automaticky neznamená poruchu inzulínu. V určitom období sa môže objaviť aj u zdravého človeka, preto dočasne zvýšená hladina cukru v krvi nie je nebezpečná. Problémom sa stáva až vtedy, keď je množstvo glukózy zvýšené v tele dlhodobo. Hyperglykémia môže poškodiť cievy, nervy, oči, ale aj orgány ako obličky a srdce. 

Hlási problém

Aby sa tak nestalo, všímajte si signály tela. Neprehliadajte únavu či napríklad pocity smädu. Permanentne vysoká hladinu cukru v krvi môže spôsobiť vznik cukrovky 2. typu. Čo je vlastne porucha metabolizmu, keď organizmus nedokáže poriadne vstrebávať a premieňať cukor. Aby sa tak nestalo, znížte množstvo prijatého cukru z potravy. Pomôžu vám k tomu aj niektoré potraviny, ktoré množstvo glukózy v tele dokážu účinne ovplyvniť. Ide o jedlá s nízkym glykemickým indexom, ktoré organizmus spracováva pomalšie. Výkyvy hladiny cukru tak nie sú také výrazné.     

Pozrite sa, čo vám zníži cukor v krvi ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor