MENU
zdravy-zivot

Potraviny, ktoré znižujú cukor v krvi. Tipy ako ho rýchlo a zdravo upraviť

Jedným zo spôsobov, ako si udržať glykémiu na uzde, je jesť veľa zeleniny. Zabudnite preto na vyprážanie a pripravte si niečo chutné a zdravé.

Súvisiace témy

Zdravý život

Potraviny, ktoré znižujú cukor v krvi. Tipy ako ho rýchlo a zdravo upraviť

Nemusíte trpieť cukrovkou, aby vás glykémia mala zaujímať. Priveľa „sladkého jedu” v tele je problémom nielen pre srdce a obličky.

Ak by sme cukor začali viniť z rôznych chorôb, bolo by to nespravodlivé. Cukor je totiž zdrojom energie, ktorú telo pre svoje fungovanie potrebuje. Jeho hladinu v krvi si pritom dokáže zdravý organizmus regulovať. Ak je ho nedostatok, pocítite hlad. Organizmus si vtedy žiada doplniť chýbajúce energetické zásoby. Keď je ho nadbytok, ukladá ho do rezervy, čiže tukových zásob. Nadbytok cukru je tak pre telo problém. Dôvodom zdravotných problémov však nie je to, že cukor konzumujete, ale podstatné je jeho prijaté množstvo.

Čítajte aj: 10 SOS potravín na podráždený žalúdok. Ide to aj bez chémie

Sladký život

Pri normálnom stravovaní s cukrom bojovať nemusíte. Hladinu glukózy v krvi udržuje hormón inzulín, ktorý sa tvorí v pankrease. Ten zabezpečuje, aby sa cukor, čiže glukóza, dostal až k bunkám a tam sa premenil na energiu. Pokiaľ je však hladina inzulínu nižšia, dochádza k zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Takzvaná hyperglykémia však automaticky neznamená poruchu inzulínu. V určitom období sa môže objaviť aj u zdravého človeka, preto dočasne zvýšená hladina cukru v krvi nie je nebezpečná. Problémom sa stáva až vtedy, keď je množstvo glukózy zvýšené v tele dlhodobo. Hyperglykémia môže poškodiť cievy, nervy, oči, ale aj orgány ako obličky a srdce. 

Potraviny, ktoré znižujú cukor v krvi. Tipy ako ho rýchlo a zdravo upraviťPotraviny, ktoré znižujú cukor v krvi. Tipy ako ho rýchlo a zdravo upraviť
Zdroj: Zdravie
Tieto potraviny jedli naši predkovia. Neprekvapila ich nádcha ani ťažkosti so zubami

Hlási problém

Aby sa tak nestalo, všímajte si signály tela. Neprehliadajte únavu či napríklad pocity smädu. Permanentne vysoká hladinu cukru v krvi môže spôsobiť vznik cukrovky 2. typu. Čo je vlastne porucha metabolizmu, keď organizmus nedokáže poriadne vstrebávať a premieňať cukor. Aby sa tak nestalo, znížte množstvo prijatého cukru z potravy. Pomôžu vám k tomu aj niektoré potraviny, ktoré množstvo glukózy v tele dokážu účinne ovplyvniť. Ide o jedlá s nízkym glykemickým indexom, ktoré organizmus spracováva pomalšie. Výkyvy hladiny cukru tak nie sú také výrazné.     

Pozrite sa, čo vám zníži cukor v krvi ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné dosiahnuť belosť zubov bez invazívnych zákrokov?

S touto otázkou sa stretávam pomerne často. Trvalé zuby sú prirodzene žltšie ako mliečne zúbky, no keď máte pocit, že zožltli postupne, môže ísť o povrchový pigment spôsobený stravou, či nápojmi, ktoré zuby trošku zafarbia. U detičiek za to môžu najčastejšie čaje alebo ovocie. Tento problém sa dá jednoducho vyriešiť návštevou dentálnej hygieny, kde hygienička bezbolestne dcérke zúbky vyleští, prípadne vypieskuje. 

čítať viac

Je vhodné odstraňovať aj mnohopočetné lipómy po celom tele?

Lipómy sú benígne ochorenie charakterizované pomnožením tukového tkaniva v podkožnom tuku. Nezasahujú do kože ani do hlbších štruktúr. Najčastejšou príčinou vzniku je autozomálne dominantné genetické ochorenie na chromozóme 12q15. Existujú však viaceré formy. Hlavným problémom, prečo prichádzajú pacienti a chcú lipóm odstrániť je zlý vzhľad, hrče po tele nie sú príjemné. Uzly môžu byť bolestivé a niekedy veľké tukové hrče dokonca bránia pohybu. Vybrať sa odporúča pri všetkých lipómoch, ktoré spôsobujú takéto obtiaže. Lipómy sa odstraňujú vcelku a ich recidíva je nepravdepodobná. Občas býva viac lipómov vedľa seba, a pri ponechaní niektorých sa ochorenie môže vracať. Rez sa robí podľa veľkosti samotného lipómu a predstavuje asi tretinu až polovicu jeho veľkosti. Po výkone teda, samozrejme, ostáva jazva. Alternatívou je laserová liposukcia, ktorá je ako jediná schopná narušiť celistvosť nádorových buniek a odsať ich. Výkon sa robí vždy v lokálnej anestézii. Jazva pri laserovom odstránení je minimálna, ale výkon je ale zdĺhavejší.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia