MENU
zdravy-zivot

Potraviny, ktoré ničia svaly. Toto NEJEDZTE po športovaní

Okrem cvičenia je pre svaly dôležité aj to, čo zjete po ňom.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Potraviny, ktoré ničia svaly. Toto NEJEDZTE po športovaní

Spoznajte 9 potravín, ktoré by ste mali z jedálnička vylúčiť, lebo môžu narúšať obnovu svalového tkaniva a tak ničiť vašu športovú snahu.

V rámci vyváženej stravy je pre pekné svaly nevyhnutné zamerať sa na potraviny bohaté na bielkoviny, kvalitné sacharidy a zdravé tuky. Správny príjem bielkovín spúšťa syntézu svalových bielkovín, čo je proces nevyhnutný pre opravu a budovanie svalových vlákien.

Od 20 minút až do dvoch hodín po námahe sa začnú vo vašom tele metabolické zmeny a dopĺňa sa cukor uvoľnený pri cvičení zo svalov a pečene. Počas tohto obdobia sa obzvlášť neodporúča jesť priemyselné alebo ultraspracovanépotraviny .

Ak športujete, aby by ste boli zdraví a dobre vyzerali, je dôležité poznať jedlo, ktoré môže vášmu úsiliu výrazne brániť. Týchto 9 potravín je najlepšie vyhodiť, ak si chcete udržať svaly v dobrej kondícii. >>>>

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor