MENU
zdravy-zivot

Potravinové antidepresíva: Tieto vám zlepšia náladu na počkanie!

Ktoré potraviny vám vedia zlepšiť náladu?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Potravinové antidepresíva: Tieto vám zlepšia náladu na počkanie!

V poslednom čase väčšina nezažíva práve najšťastnejšie chvíle. Náladu však môže vylepšiť aj jedlo. Ktoré potraviny sa oplatí teraz jesť?

Čokoláda

Ilustračná snímkaIlustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Je známe, že čokoláda je jedným z pokrmov, ktorý napráva pošramotenú náladu. Nepomôže vám však akákoľvek. Keď už zhrešiť, tak len s kvalitnou tmavou s vysokým obsahom kakaa. Ideálny je aspoň 70-percentný podiel. Takáto dobrota má navyše nízky podiel cukrov, aj preto je vhodnejšia ako mliečna pochúťka. Tmavá čokoláda obsahuje teobromín, ktorý zlepšuje náladu. Nachádza sa v nej aj kofeín zaháňajúci únavu,“ hovorí nutričná špecialistka Gabriela Slováková.

Takáto sladkosť vás nielen rozveselí, ale celkovo prospeje zdraviu. Hlavne srdcovo-cievnemu systému, znižuje tiež hladinu škodlivého cholesterolu, tíši kašeľ a získate z nej aj flavonoidy, ktoré prekrvujú mozog. „Tmavá čokoláda odďaľuje starnutie mozgu, preto by mala byť pravidelnou potravinou ľudí vo vyššom veku,“ radí odborníčka.

Ako často? Jednu až dve kocky, pokojne aj každý deň. Vychutnajte si ju, je to liek.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor