MENU
zdravy-zivot

Potravinové antidepresíva: Tieto vám zlepšia náladu na počkanie!

Ktoré potraviny vám vedia zlepšiť náladu?
Zdravý život

Potravinové antidepresíva: Tieto vám zlepšia náladu na počkanie!

V poslednom čase väčšina nezažíva práve najšťastnejšie chvíle. Náladu však môže vylepšiť aj jedlo. Ktoré potraviny sa oplatí teraz jesť?

Čokoláda

Ilustračná snímkaIlustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Je známe, že čokoláda je jedným z pokrmov, ktorý napráva pošramotenú náladu. Nepomôže vám však akákoľvek. Keď už zhrešiť, tak len s kvalitnou tmavou s vysokým obsahom kakaa. Ideálny je aspoň 70-percentný podiel. Takáto dobrota má navyše nízky podiel cukrov, aj preto je vhodnejšia ako mliečna pochúťka. Tmavá čokoláda obsahuje teobromín, ktorý zlepšuje náladu. Nachádza sa v nej aj kofeín zaháňajúci únavu,“ hovorí nutričná špecialistka Gabriela Slováková.

Takáto sladkosť vás nielen rozveselí, ale celkovo prospeje zdraviu. Hlavne srdcovo-cievnemu systému, znižuje tiež hladinu škodlivého cholesterolu, tíši kašeľ a získate z nej aj flavonoidy, ktoré prekrvujú mozog. „Tmavá čokoláda odďaľuje starnutie mozgu, preto by mala byť pravidelnou potravinou ľudí vo vyššom veku,“ radí odborníčka.

Ako často? Jednu až dve kocky, pokojne aj každý deň. Vychutnajte si ju, je to liek.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor