MENU
zdravy-zivot

Potíte sa? 6 obyčajných tipov ako potenie účinne zmierniť

Chladný nápoj vymeňte za vlažný, aj to platí na potenie.
Zdravý život

Potíte sa? 6 obyčajných tipov ako potenie účinne zmierniť

Ide o prirodzený spôsob ako sa telo ochladzuje. Niekedy však potenie zbytočne naštartujete a doslova z vás kvapká.

Z deväťdesiatich ôsmich percent tvorí pot voda, zvyšok sú minerálne látky a soľ. Práve preto sa v horúčavách oplatí dôsledne piť, aby ste nestratili pri nadmernom potení dôležité živiny. Pot zdravého človeka nezapácha, nepríjemný odor sa dostaví postupne. Je prirodzené, že počas slnečných dní sa budete potiť prirodzene viac. Ak si však doprajete relax, pomôžu vám aj ďalšie triky.

 

1. Pozor na ľad

Hoci máte neodolateľnú chuť na niečo studené, pite radšej vlažné nápoje. Ak sú príliš chladené, zbytočne zvyšujete potenie. Hádzanie ľadových kociek do nápoja má ešte jednu veľkú nevýhodu. Okrem zvýšeného potenie vám navyše hrozí zápal horných dýchacích ciest.

Čo ešte pomôže? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor