MENU
zdravy-zivot

Potia sa vám v lete nohy? V suchu ich udržia jednoduché triky

Zdravé tipy

Úľavu poskytnú i čaje. Napätia vás zbaví praslička, baza, žihľava i konopa. A počuli ste už o kúpeľoch z ihličia? Práve tie sú účinné na svalové problémy. Nepredstavujte si však nepríjemný pichľavý zážitok!  Pol kila ihličia sa zalieva dvoma litrami vody, kde sa počas noci luhuje. Nálev sa následne dve hodiny prevára a až potom si ho nalejete do vane. Pridať môžete i upokojujúce esenciálne olejčeky a relaxačný kúpeľ je na svete. Kúpeľ by mal trvať odporúčaných 15 minút.
Zdravý život

Potia sa vám v lete nohy? V suchu ich udržia jednoduché triky

Výsledkom mokrých nôh uzavretých v topánkach je nielen nepríjemný zápach, ale i väčší sklon k tvorbe mykóz. Kúpeľ je dobrým pomocníkom nielen v boji proti poteniu.

Chodidlám sa oplatí venovať pozornosť, ak sa príliš potia. Po celom dni v topánkach sa vytvorí vlhké a teplé prostredie, ktoré je ideálne pre množenie baktérií. Vedeli ste, že na chodidlá sa nachádza asi štyristo potných žliaz na centimeter štvorcový. Je to približne sedemkrát viac ako na crhbte. Ak si chcete obuť tenisky, vyhnite sa ponožkám zo syntetických materiálov. Zbytočne budú podporovať potenie. V lete sú vhodnejšie otvorené topánky z prírodných materiálov. Nohám doprajte večer vlažný kúpeľ nôh. Čo sa do vaničky oplatí prihodiť.

Overená kôra

Jedným z osvedčených prírodných prostriedkov, ktoré zmierňuje potenie nôh je dubová kôra. Do dvoch až troch litrov vody vložte 250 g duboovej kôry a nechajte ju približne dvadsať minút povariť. Počkajte, kým bude voda vlažná a začnite s kúpeľom. Potné žľazy sa stiahnu vďaka pôsobeniu kyseliny trieslovej. Zvoliť môžete aj borievku obyčajnú.

Pôsobí na potné žľazy

Prihodiť do kúpeľa sa oplatí aj lístky sušenej šalvie, ktorá zmierňuje aktivitu potných žliaz. Táto bylinka má i ďalšie výhody, má antiperspiračný a dezinfekčný účinok. Ak chcete na spotených chodidlách zmieniť tvorbu baktérií, nechajte v dvoch litroch vody vylúhovať päť vrecúšok čierneho čaju. Počkajte, kým voda vychladne a potom si do nej ponorte chodidlá. Do kúpeľa si však môžete pridať levanduľový olej, ktorý má nielen príjemnú vôňu, ale opäť  i antibaketriálny účinok. 

Anketa
Potia sa vám príliš nohy?

Chcete ich osviežiť?

Ak potrebujete nohy po letnom dni len schladiť alebo osviežiť, pridajte si do kúpeľa lístky z mäty. Pomôže aj pár kvapiek čajovníkového, prípadne eukalyptového oleja. Mali ste nohy celý deň v teniskách či turistických topánkach? Ak nemáte čas na kúpeľ, prejdite si po chodidlách kockami ľadu. Aj krátke osvieženie pomôže zmierniť potenie.

Ideálne vlažný

Teplota vody by sa mala pohybovať od 36 do 38 stupňov Celzia. Takže ideálny kúpeľ je skôr vlažnejší ako horúci. Ukončite ho maximálne po desiatich minútach. Potom pokožka stráca prirodzený ochranný plášť. Kúpeľ zmäkčí pokožku a tá lepšie príjme výživné látky, preto si ju môžete ešte ošetriť krémom či sprejom, ktoré zmierňujú potenie.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia