MENU
zdravy-zivot

Tvarohová nátierka poteší nielen črevá, ale vylepší aj vlasy a nechty

Tvarohová nátierka
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Tvarohová nátierka poteší nielen črevá, ale vylepší aj vlasy a nechty

Tvaroh prospeje organizmu nielen obsahom bielkovín, ale i vápnika. Navyše je ľahko stráviteľný. Stačí ho správne dochutiť a bude z neho skvelý olovrant alebo raňajky.

Tvarohovú nátierku môžete jesť pokojne aj bez pečiva, stačí si k nej nakrájať čerstvú zeleninu. Ak však máte chuť, bez problémov si ju natriete na krajec chleba. Pravidelná konzumácia tvarohu posilní nielen kosti, ale poteší aj črevnú flóru. Rovnako ako iné mliečne výrobky, obsahuje totiž probiotiká. Bielkoviny, ktoré tvaroh obsahuje vám pomôžu pri budovaní svalovej hmoty, ale posilnia i kvalitu vlasov a nechtov. 

Potrebujeme:

 • 250 g tvarohu
 • 3 polievkové lyžice bieleho jogurtu alebo kyslej smotany
 • 2 vajíčka
 • 1 väčšiu mrkvu
 • 2 stredné zavárané uhorky
 • 1 cibuľu
 • čiere korenie

Postup:

 1. Vajíčka uvarte natvrdo a ošúpte.
 2. Do misky dajte tvaroh, potom pridajte jogurt alebo smotanu.
 3. Potom nastrúhajte mrkvu i uhorky. Pridajte nadrobno nakrájané vajíčko, ak je to pre vás lepšie môžete ho tiež postrúhať.
 4. Nadrobno nakrájajte cibuľu a všetko dobre premiešjate. Na záver dochuťte korením. Pred konzumáciou nátierku posypte ľubovoľnými bylinkami.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor