MENU
zdravy-zivot

Posypová soľ je pre domácich miláčikov nebezpečná. Veterinár varuje pred najhorším

V zime okrem obliekania nezabúdajte aj na zvýšenú starostlivosti o labky štvornohých členov domácnosti.
Zdravý život

Posypová soľ je pre domácich miláčikov nebezpečná. Veterinár varuje pred najhorším

Zimné mesiace dajú zabrať. Mráz a sneh nám vysušujú pleť. No v zime trpia aj labky psíkov, a to hlavne v mestách, kde sa solia chodníky.

Námraza, chodníky posypané soľou alebo ostrým štrkom, ktoré psíkom uviaznu medzi vankúšikmi tlapiek. Koža na týchto miestach môže popraskať, alebo vzniká pľuzgier, ktorý našim štvornohým miláčikom poriadne znepríjemňuje chôdzu. Ak ste v zime nevenovali pozornosť psím labkám, je najvyšší čas začať.

Nebezpečná soľ 

Posypová soľ na chodníkoch je nebezpečná pre psie labky. Môže spôsobiť poruchy tráviaceho traktu. Upozorňuje na to veterinár z Komory veterinárnych lekárov SR Arpád Csörgö. Pri opakovanom pôsobení posypovej soli na labky dochádza k podráždeniu aj popraskaniu kože. To môže viesť k zápalu na vankúšikoch aj medzi pazúrmi na psích labkách, priblížil Csörgö. "Posypová soľ môže spôsobiť aj poruchy tráviaceho traktu, pokiaľ nezabránime tomu, aby si psíci soľ z labiek vylizovali," povedal.

Majitelia psíkov, máte vyhraté! Viete, prečo vďaka nim žijete dlhšie?

Posypy chodníkov môžu spôsobujú psom bolesť. Nepríjemná je najmä soľ, škvara alebo ich kombinácia. Psom môžu poraniť labky o ostré kamienky. Ako spoznáte, že má váš psík problém? Najčastejšie kríva a zle došľapuje. 

Veterinár radí vystrihať psom osrstené medziprstové priestory, aby sa na ne nelepil sneh a ľad. Po prechádzke by mali majitelia umyť svojim psom labky vlažnou vodou, usušiť ich a natrieť krémom na labky, ktorý ich zregeneruje. Vankúšiky sa podľa Csörgöa môžu ochranným krémom natrieť už aj pred prechádzkou. "Ak má psík už labky poranené, je dôležité poradiť sa s veterinárnym lekárom," hovorí Csörgö.

Čítajte tiež: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia