Imunológ MUDr. Martin Lešťan, vedúci lekár Alergoimunologického centra v Prešove, potvrdzuje, že za posledné mesiace vyšetrili viacerých pacientov s veľkými lokálnymi reakciami po uštipnutí cicavým hmyzom, kam patria aj komáre. „Vo väčšine prípadov sú aj dlhotrvajúce opuchy na mieste vpichu nealergického pôvodu. V slinách komárov sa dokonca našli látky, ktoré dokážu na koži človeka vyvolať reakciu, ktorá sa na alergiu veľmi podobá.“
Niekedy však práve prehnané a nehojace sa štípance lekárom pomôžu. „Neraz sa stalo, že sme vďaka nim odhalili oslabenú imunitu či v tele nepoznané chronické infekčné ložisko. Stále to pritom nie je alergia,“ zdôrazňuje Martin Lešťan.
Opuch pier je však už veľká alergická reakcia. Zriedkavá, nie však ojedinelá.
Časť pacientov s prehnanými reakciami na koži môže mať aj pravú alergiu na rôzne bielkovinové zložky slín komárov. Tieto látky pomáhajú dotieravému hmyzu pohodlne sať ľudskú krv. Rozširujú cievy a nedovoľujú krvi zrážať sa. „S anafylaktickým šokom po poštípaní komárom sme sa v našom centre ešte nestretli, ale odborná literatúra spomína takéto závažné stavy.“
VIETE, ČO VÁS POŠTÍPALO?
Niekedy sa alergia nezisťuje ľahko. Bežne dostupné diagnostické preparáty sa pripravujú z celotelových extraktov komára a obsahujú veľa balastných látok. „Oveľa citlivejšie a presnejšie sú diagnostiká pripravené z alergénov získaných priamo zo slín komárov. Zdajú sa perspektívne dokonca aj v imunoterapii tejto alergie,“ vraví imunológ.
„Možnú alergiu nedokážu vždy vylúčiť ani bežné kožné a krvné IgE testy, pretože niektoré alergické reakcie súvisia s IgG protilátkami alebo T lymfocytmi, ktoré sú jedným z druhov bielych krviniek, a takéto alergie sú podstatne náročnejšie na diagnostiku. Často nás zmätie aj samotný pacient, keď vôbec nevie, aký hmyz ho poštípal,“ dodáva Martin Lešťan.
AKO SI POMOCŤ?
Dobrá aj zlá správa zároveň: špecifické očkovanie proti komárom zatiaľ nie je bežne dostupné, často však k nemu dochádza prirodzeným spôsobom. Po mnohých uštipnutiach sa organizmus stane odolnejší a reaguje menej búrlivo. Nepozdávajú sa vám vaše štípance?
– Skúste vyšetrenie imunológom: môže zistiť alergiu, infekciu a poruchu imunity. Ak je to potrebné, vybaví pacienta pohotovostným balíčkom.
– Možno pomôže podávanie antihistaminík, ktoré minimalizujú rozsah kožných reakcií.
– Rozhodne používajte v byte sieťky na okná, v prírode repelenty, nekrikľavý odev s dlhými rukávmi.
Väčšina ľudí žije s vedomím, že nepatrí do radu výnimočných so zriedkavou alergiou na komáre, ale skôr do tuctovej armády tých, čo ich len z duše neznášajú. S inváziou, ktorá nemusí poľaviť až do polovice októbra, treba počítať: chladivými gélmi, cibuľovými obkladmi, preparátmi z aloe vera a pevným odhodlaním neškriabať sa!
NIE JE ŠTÍPANEC AKO ŠTÍPANEC
Vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou, a tie trápia percento až päť percent ľudí v každej bežnej populácií. Nezabudnite dôsledne rozlišovať:
Typické reakcie na uštipnutia:
– postihnuté miesto sčervenie, svrbí, bolí
– priemer štípanca zvyčajne nepresiahne dva, tri centimetre
– štípanec je viditeľný aj týždeň
– býva opuchnutý a deťom sa zvykne zapáliť – je to síce už alergická reakcia, ale pomerne častá a nezanecháva následky. Vriedok však nikdy nevytláčajte
Reakcie, pri ktorých treba spozornieť:
– ak zaregistrujete štípance v ústach, platí to najmä o malých deťoch
– ak začne opúchať krk, tvár, ústa alebo pery
– ak bezdôvodne naviera a červenie iné miesto, taká časť tela, kde nedošlo k poštípaniu
– u zdravého človeka nesmie byť dôsledkom poštípania malátnosť, únava, vracanie ani dvojité či zahmlené videnie
– pozorne sledujte, či dieťa nemá problémy s prehĺtaním a dýchaním