MENU
zdravy-zivot

Poštípal vás komár? Kedy sa treba mať na pozore?

Vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou, a tie trápia percento až päť percent ľudí v každej bežnej populácií.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Poštípal vás komár? Kedy sa treba mať na pozore?

Časť pacientov s prehnanými reakciami na koži môže mať aj pravú alergiu na rôzne bielkovinové zložky slín komárov. Lekári vďaka netypickým reakciám na uštipnutie komárom často odhalia problémy s imunitou.

Imunológ MUDr. Martin Lešťan, vedúci lekár Alergoimunologického centra v Prešove, potvrdzuje, že za posledné mesiace vyšetrili viacerých pacientov s veľkými lokálnymi reakciami po uštipnutí cicavým hmyzom, kam patria aj komáre. „Vo väčšine prípadov sú aj dlhotrvajúce opuchy na mieste vpichu nealergického pôvodu. V slinách komárov sa dokonca našli látky, ktoré dokážu na koži človeka vyvolať reakciu, ktorá sa na alergiu veľmi podobá.“

Niekedy však práve prehnané a nehojace sa štípance lekárom pomôžu. „Neraz sa stalo, že sme vďaka nim odhalili oslabenú imunitu či v tele nepoznané chronické infekčné ložisko. Stále to pritom nie je alergia,“ zdôrazňuje Martin Lešťan.

Opuch pier je však už veľká alergická reakcia. Zriedkavá, nie však ojedinelá.

Časť pacientov s prehnanými reakciami na koži môže mať aj pravú alergiu na rôzne bielkovinové zložky slín komárov. Tieto látky pomáhajú dotieravému hmyzu pohodlne sať ľudskú krv. Rozširujú cievy a nedovoľujú krvi zrážať sa. „S anafylaktickým šokom po poštípaní komárom sme sa v našom centre ešte nestretli, ale odborná literatúra spomína takéto závažné stavy.“

VIETE, ČO VÁS POŠTÍPALO?

Niekedy sa alergia nezisťuje ľahko. Bežne dostupné diagnostické preparáty sa pripravujú z celotelových extraktov komára a obsahujú veľa balastných látok. „Oveľa citlivejšie a presnejšie sú diagnostiká pripravené z alergénov získaných priamo zo slín komárov. Zdajú sa perspektívne dokonca aj v imunoterapii tejto alergie,“ vraví imunológ.

„Možnú alergiu nedokážu vždy vylúčiť ani bežné kožné a krvné IgE testy, pretože niektoré alergické reakcie súvisia s IgG protilátkami alebo T lymfocytmi, ktoré sú jedným z druhov bielych krviniek, a takéto alergie sú podstatne náročnejšie na diagnostiku. Často nás zmätie aj samotný pacient, keď vôbec nevie, aký hmyz ho poštípal,“ dodáva Martin Lešťan.

AKO SI POMOCŤ?

Dobrá aj zlá správa zároveň: špecifické očkovanie proti komárom zatiaľ nie je bežne dostupné, často však k nemu dochádza prirodzeným spôsobom. Po mnohých uštipnutiach sa organizmus stane odolnejší a reaguje menej búrlivo. Nepozdávajú sa vám vaše štípance?

– Skúste vyšetrenie imunológom: môže zistiť alergiu, infekciu a poruchu imunity. Ak je to potrebné, vybaví pacienta pohotovostným balíčkom.

– Možno pomôže podávanie antihistaminík, ktoré minimalizujú rozsah kožných reakcií.

– Rozhodne používajte v byte sieťky na okná, v prírode repelenty, nekrikľavý odev s dlhými rukávmi.

Väčšina ľudí žije s vedomím, že nepatrí do radu výnimočných so zriedkavou alergiou na komáre, ale skôr do tuctovej armády tých, čo ich len z duše neznášajú. S inváziou, ktorá nemusí poľaviť až do polovice októbra, treba počítať: chladivými gélmi, cibuľovými obkladmi, preparátmi z aloe vera a pevným odhodlaním neškriabať sa!

NIE JE ŠTÍPANEC AKO ŠTÍPANEC

Vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou, a tie trápia percento až päť percent ľudí v každej bežnej populácií. Nezabudnite dôsledne rozlišovať:

Typické reakcie na uštipnutia:

– postihnuté miesto sčervenie, svrbí, bolí

– priemer štípanca zvyčajne nepresiahne dva, tri centimetre

– štípanec je viditeľný aj týždeň

– býva opuchnutý a deťom sa zvykne zapáliť – je to síce už alergická reakcia, ale pomerne častá a nezanecháva následky. Vriedok však nikdy nevytláčajte

Reakcie, pri ktorých treba spozornieť:

– ak zaregistrujete štípance v ústach, platí to najmä o malých deťoch

– ak začne opúchať krk, tvár, ústa alebo pery

– ak bezdôvodne naviera a červenie iné miesto, taká časť tela, kde nedošlo k poštípaniu

– u zdravého človeka nesmie byť dôsledkom poštípania malátnosť, únava, vracanie ani dvojité či zahmlené videnie

– pozorne sledujte, či dieťa nemá problémy s prehĺtaním a dýchaním

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor