MENU
zdravy-zivot

Vybudujte si imunitu! A nemusíte ísť ani do lekárne, TOTO máte doma

Nie zima je to, čo vám môže priniesť nachladnutie. Ale váš zle živený imunitný systém. Pritom stačí málo, a môžete byť fit!
Zdravý život

Vybudujte si imunitu! A nemusíte ísť ani do lekárne, TOTO máte doma

V jesennom sychravom počasí ste náchylnejší na choroby, pretože vaša imunita poklesne. Tú si môžete vypestovať a podporiť aj jedením správneho jedla.

Teraz je ten správny čas využiť sezónu jesenného šťavnatého ovocia. Tipy na posilnenie imunity v podobe ovocia máme z redakcie Dobré jedlo.

1. Hrozno

Je výborné pre zdravie kostí a činnosť mozgu.Je výborné pre zdravie kostí a činnosť mozgu.
Je výborné pre zdravie kostí a činnosť mozgu.
Zdroj: Shutterstock

Šťavnaté bobule hrozna majú nízky glykemický index, vďaka čomu ich môžu konzumovať aj ľudia s cukrovkou a neuškodia ani vašej postave. Resveratrol, ktorý sa nachádza v jadierkach, zlepšuje metabolizmus a využívanie energie z potravy. Obsahuje množstvo antioxidantov a je bohaté na vitamín C a vitamín K, ktorý sa stará o zdravie kostí a tkanív. Jednoduché cukry rýchlo dodajú energiu a polyfenoly podporujú činnosť mozgu. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor