MENU
zdravy-zivot

Posilnite si imunitu cez črevá. Ktoré potraviny sú pre ne TOP?

Iba bežné prechladnutie? Môže skončiť zdevastovanou imunitou. Natrvalo.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Posilnite si imunitu cez črevá. Ktoré potraviny sú pre ne TOP?

Snažíte sa jesť dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, aby ste si posilnili imunitný systém? Nezabúdajte ani na ďalšiu skupinu dôležitých potravín.

Imunitný systém potrebuje na správne fungovanie aj podporu trávenie a črevnú mikroflóru. Môžete si ju posilniť aj vhodným jedálnym lístkom. Dbajte najmä na príjem probiotík. Nájdete ich aj v úplne bežných potravinách. Zoznam tých najlepších zostavil nemecký portál eatbetter.de Pozrite sa, ktoré jedávate pravidelne.

Biely jogurt

Pri výrobe jogurtov sa mieša mlieko s baktériami mliečneho kvasenia. Následná fermentácia mlieko okyslí a zahustí. Práva vďaka tomuto procesu je jogurt ideálny na vylepšenie črevnej mikroflóry. Pravidelná konzumácia jogurtu zároveň vylepší ako tráviace ťažkosti ako je napríklad zápcha. Najlepšie sú však obyčajné biele neochutené jogurty.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor