MENU
zdravy-zivot

Posilní imunitu, vylepší postavu. Pripravte si polievku plnú vitamínov

Mrkvová polievka
Zdroj: Shuttersock
Zdravý život

Posilní imunitu, vylepší postavu. Pripravte si polievku plnú vitamínov

Dve zdravé zložky urobia z tejto polievky výborný prostriedok nielen na liečbu ľahkých prechladnutí. Navyše výborne chutí.

Hlavnými zložkami polievky sú mrkva a zázvor. Betakarotén je významným antioxidantom, ktorý vylepší nielen srdcovo-cievny systém. Uvarená mrkva vylepší i trrávenie. Zázvor zade posilní imunitný systém a navyše naštartuje metabolizmus. Organizmus potešia i ďalšie zložky chutnej polievky. Z nasledujúcich surovín si pripravíte štyri porcie.

Potrebujeme:

 • 600 g mrkvy
 • 1,5 centimetra čerstvého zázvoru
 • 800 ml zeleninového vývaru
 • cibuľa
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 3 lyžice smotany
 • olivový olej
 • pomaranč
 • korenie
 • soľ
 • dve lyžice nasekaného petržlenu

Postup:

 1. Ošúpte zázvor i mrkvu a všetko nakrájajte na menšie kocky. Nadrobno nakrájajte aj cibuľu i strúčiky cesnaku.
 2. V hrnci rozhorúčte olivový olej a osmažte na ňom do zlatista cibuľu a cesnak.
 3. Potom pridajte mrkvu a zázvor, krátko orestujte a potom zalejte vývarom. Varte na strednom plameni asi dvadsaťpäť minút.
 4. Odložte za sporáka, pridajte smotanu a najemno rozmixujte, pridajte šťavu z jedného pomaranča.
 5. Polievku vráťte na sporák, pridajte soľ a korenie podľa chuti. Krátko prehrejte.
 6. Servírujte posypané petržlenovou vňaťou.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor