MENU
zdravy-zivot

Posila pre srdce! Ak pijete denne TENTO nápoj, cievy vám odpustia aj nadváhu

Ak pijete tento nápoj denne, cievy vám odpustia aj nadváhu.
Zdravý život

Posila pre srdce! Ak pijete denne TENTO nápoj, cievy vám odpustia aj nadváhu

Pohár tohto nápoja každý deň môže podľa novej globálnej štúdie významne znížiť riziko vzniku srdcových chorôb.

Prevencia srdcovo-cievnych chorôb okrem zdravej životosprávy spočíva v jednoduchej záležitosti, ktorú máte v moci a môžete ju robiť každý deň. Podľa novej štúdie pravidelní konzumenti jedného z najzdravších nápojov vôbec si  dokážu znižiť riziko srdcových a cievnych  chorôb alebo cievnych mozgových príhod až o 14%. A nielen to. Tím vedcov tiež zistil, že majú nižšiu hladinu cholesterolu, ktorý môže blokovať tepny a viesť k infarktu alebo mŕtvici. O aký nápoj ide?

Nielen pre kosti

Mlieko v prvom rade poznáme ho ako topku pre kosti, zuby, či svaly a zásobáreň vitamínov a vápnika. Najnovšie však zistilo, že môže prospievať i srdcu a to dokonca i keď máte nadváhu. Keď tím vedcov z University of Reading, University of South Australia, Southern Australian Health a Medical Research Institute, University College London a University of Auckland zhromaždili údaje zo štúdie UK Biobank, britskej kohorty z roku 1958 a štúdie Health and Retirement z USA, ukázalo sa, že tí, ktorí vypili viac mlieka, mali nižšiu hladinu tukov v krvi. Zaujímavé však bolo, že pravidelní konzumenti mlieka mali všeobecne vyšší index telesnej hmotnosti (BMI) v porovnaní s konzumentmi iných druhov mliečnych výrobkov.

Odborníkov zaujali i genetický aspekt v konzumácii mlieka. Benefit mlieka pre kosti sa totiž prejavil pri nadpriemernej spotrebe mlieka, ktorej mnohí ľudia nie sú prirodzene schopní. Pozreli sa teda na variáciu génu pre laktázu spojenú s trávením mliečnych cukrov. Vysvitlo, že  určitý variant génu sa spája s väčším množstvom prijatého mlieka. Spomedzi  dvoch miliónov Britov a Američanov tí s mutáciou, ktorá im umožňovala vypiť  ho veľa, boli menej náchylní na kardiovaskulárne ochorenia.

Zistili sme, že medzi účastníkmi s genetickými variáciami, ktoré sme spájali s vyšším príjmom mlieka, mali vyšší BMI, telesný tuk, ale čo je dôležité, mali nižšiu hladinu dobrého i zlého cholesterolu. Zistili sme tiež, že osoby s genetickou variáciou mali významne nižšie riziko srdcových chorôb. To všetko naznačuje, že zníženie príjmu mlieka nemusí byť potrebné na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb,“ uviedol Profesor Vimal Karani, hlavný autor a odborník na výživu na univerzite v Readingu.

Niektoré predchádzajúce štúdie pritom dospeli k záveru, že zvýšený príjem mlieka môže byť na škodu. Nové zistenie britských vedcov je však ďalším v poradí z tých, ktoré naznačujú presný opak.  Medzinárodný tím však nedokázal nájsť súvislosť medzi pravidelnou konzumáciou mlieka a zvýšenou hladinou cholesterolu. Aj keď obezita, cukrovka a ďalšie ochorenia, ktoré ovplyvňujú metabolizmus, majú tiež vzťah k nadmernej konzumácii mliečnych výrobkov, podľa profesora Karaniho neexistujú dôkazy o tom, že vyšší príjem mlieka zvyšuje i šance na cukrovku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor