MENU
zdravy-zivot

Chráňte si pľúca. Pomôže táto párminutová činnosť denne

Pľúca by ste mali pred novým vírusom v top forme. Existuje na to spôsob.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chráňte si pľúca. Pomôže táto párminutová činnosť denne

Chrániť dýchací systém teraz treba ako soľ. Existuje prevencia a liečba v jednom. Stačí sa poriadne nadýchnuť.

Strach z rozšírenia nového koronavírusu, no aj ešte stále aktuálne bežné chrípkové ochorenia a prechladnutia, sú dôvod mať dýchací systém v čo najlepšej kondícii. Ideálne je vôbec neochorieť. Ako to dosiahnuť? 

Zastavte chorobu skôr, ako sa prejaví

Nikto si nedovolí tvrdiť, že existuje jediný účinný spôsob, ako sa novému koronavírusu či ostatným príbuzným vyhnúť. Vedci sa však zhodujú v tom, že viac potrápia ľudí so zhoršenou imunitou. Na tej sa výrazne podieľa to, v akom stave máte pľúca a ostatné dýchacie orgány. Jedným z riešení ako im v tomto období pomôcť, je inhalovanie. Inhalovanie nie je módny výstrelok. Ide o rokmi overenú a obľúbenú formu prevencie a liečby problémov s dýchacími cestami, pri ktorej sa do dýchacích ciest dostávajú maličké kvapôčky aerosólu.

Odolnejšie dýchacie cesty

Vďaka inhalovaniu sa zvlhčia dýchacie cesty, ktoré sú následne odolnejšie, hlien sa stáva redším, ľahšie sa vykašliava. Hltan a ústna dutina sa dezinfikujú a človeku sa lepšie dýcha. Inhalovanie je vynikajúce nielen ako prevencia pre zdravých ľudí, ale prínosy ocenia aj alergici a astmatici, ktorí musia inhalačnú liečbu konzultovať so svojím odborným lekárom. Tiež ľudia bývajúci v mestách a obciach so znečisteným ovzduším, ľudia, ktorí žijú v domácnosti s fajčiarmi, tí, ktorých trápi fajčiarsky kašeľ.Inhalovanie pomáha aj pri urýchlení liečby po ORL zákrokoch, alebo ak máte pocit suchých slizníc. Ak ste niekedy počuli o závislosti od nosných kvapiek, tak inhalovanie je jednou z možností, ako sa jej zbaviť a voľne dýchať bez toho, aby ste si museli niekoľkokrát denne kvapkať kvapky do nosa.

Naparovanie nie je inhalovanie

Naparovanie bolo vyhľadávané už za čias Hippokrata. Vtedy sa chorým odporúčalo naparovať a vdychovať eukalyptus či mentol. Americkí Indiáni tiež objavili čaro vdychovania byliniek, keď pri liečbe astmy využívali výpary rastliny. Naparovanie nie je najlepšou voľbou liečby dýchacích problémov. Dôvodom je nielen to, že so sebou nesie riziko obarenia, ale ani efekt nie je porovnateľný s inhalovaním. Vdychované čiastočky sú veľké a dostanú sa maximálne do ústnej dutiny a nie do priedušiek a pľúc, kde majú pôsobiť. Vývoj však ide dopredu a dnes máme k dispozícii moderné inhalátory, ktoré roztok premenia na aerosól.

Inhalátory vyrábajú z minerálnej vody určenej na inhalovanie, fyziologického roztoku či liečiva aerosól, jemnú hmlovinu. Vďaka tomu, že inhalované častice sú malé, dokážu preniknúť hlboko do dýchacích ciest a tam pôsobia čistiaco, protizápalovo a zmierňujú opuch sliznice.

 

Inhalovanie je aj pre zdravých

Inhalovanie pomocou inhalátora je naozaj jednoduché a vhodné už pre novorodencov. Stačí si rovno sadnúť, pripraviť a zapnúť si inhalátor a dýchať. Trikrát denne, počas choroby aj častejšie, ideálne aspoň tri minúty. „Výhodou inhalovania je, že ide o liečbu bez chémie. Ak sa liečite rôznymi sirupmi proti kašľu, liekmi, ovplyvňujete celý organizmus a každý liek môže mať aj nežiaduce účinky. To sa pri inhalovaní nemôže stať. Liečba je priamo cielená a bez akýkoľvek nežiaducich účinkov. Pomocou inhalácie sa inhalačný roztok dostáva priamo na potrebné miesto,“ hovorí lekárka pre deti a dorast MUDr. Katarína Šimovičová. „Inhalátor je vynikajúca pomôcka, avšak vždy je potrebné informovať sa a spýtať sa lekára,“ radí lekárka. 

Dva typy inhalátorov

Inhalátor je určený na distribúciu liečiva v dýchacích cestách. Moderné inhalátory sú malé a veľmi jednoduché na použitie. Existujú dva základné druhy inhalátorov – kompresorové a ultrazvukové. Kompresorové využívajú pri tvorbe aerosólu stlačený vzduch. Majú vysokú životnosť, avšak sú hlučnejšie ako ultrazvukové inhalátory. Ultrazvukové inhalátory fungujú na princípe vysokofrekvenčných vibrácií, ktoré prechádzajú cez vodu a vytvárajú aerosól.

Čo môžem inhalovať?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor