MENU
zdravy-zivot

Posila pre imunitu i psychiku: Túto aktivitu robte najprv v sprche

Fit,Muscular,Man,Taking,A,Shower
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Posila pre imunitu i psychiku: Túto aktivitu robte najprv v sprche

Zimná aktivita, ktorá je dnes doslova hitom. Veľa ľudí stavilo na najjednoduchšiu možnosť, ako posilniť svoju imunitu aj psychiku v tejto neľahkej dobe.

Náš organizmus sa dokáže ubrániť pred virózami či pretrpieť ich s čo najmiernejším priebehom, len keď je silný a pripravený. Okrem užívania vitamínov a športu ho môžete podporiť aj otužovaním.

Otužovať sa môžu aj deti, ideálne je začať vo veku dva až tri roky, a to postupne, opatrnou a zábavnou formou. Pre TASR to uviedol primár chirurgického oddelenia zvolenskej nemocnice Dalibor Panuška.

Ako dodal, aj jeho najmladší synovia začínali s plávaním ako bábätká. „Keď boli väčší, chceli napodobňovať rodičov a skúšali s nami aj sauny a ochladzovanie. Neskôr, keď nás videli kúpať sa v studenom potoku či jazere, skúšali to ako malé dobrodružstvo,“ pripustil a povedal, že s otužovaním je možné začať v každom veku.

„Základným princípom je postupné znižovanie teploty vody a zvyšovanie času v nej stráveného. Samozrejme, pre každého sú určité bezpečné limity,“ spomenul s tým, že dôležitá je pravidelnosť. „Otužilcom sa stane človek až približne po dvoch rokoch systematického otužovania,“ podotkol a doplnil, že nie je vhodné ponárať si hlavu.„Naopak, je vhodné, najmä pri teplotách pod približne štyri stupne Celzia, chrániť si nohy a aj ruky.“

Nechoďte sami

Primár tiež pripomenul, že ak ľudia v studenej vode plávajú, má to byť čo najbližšie k brehu a vo vode, v ktorej cítia dno. „Ak je to možné neotužujte sa sám. Aspoň na brehu by ste mali mať spoločnosť. Ak aj máte pocit, že by ste vydržali vo vode dlhšie, neprekračuje bežne odporúčané časy v korelácii s teplotou vody,“ upozorňuje primár.

Podľa neho sa pred a po otužovaní treba ľahko zahriať, zobrať si so sebou teplý čaj a aj suché, teplé oblečenie. „Nechoďte hneď po otužovaní pod horúcu sprchu. Je vhodné kombinovať otužovanie s nejakou formou dychových cvičení a meditácie,“ poznamenal s tým, že vhodnou prípravou pre otužilcov je sauna.

Začalo to v sprche

„Mám 58 rokov. Celý život aktívne športujem, klasické otužovanie robím druhý rok. Začínal som studenou sprchou, postupne som predlžoval čas po 10 sekúnd za týždeň. Každý jeden deň,“ zhrnul Panuška.

Man,Hardening,With,Bucket,Of,Ice,Cold,Water,After,HotMan,Hardening,With,Bucket,Of,Ice,Cold,Water,After,Hot
Zdroj: Shutterstock

Keď som v takejto sprche vydržal približne 10 minút, na jeseň s klesaním teploty v jazerách som skúšal aj nižšiu teplotu a predlžoval čas vo vode. Striedavo som vo vode meditoval a aj plával,“ vysvetlil a informoval, že približne pred rokom bez problémov vydržal v jazere s teplotou ľadovej triešte.

„Pripomínam, že za celý čas, čo som začal s otužovaním, som nevynechal ani jediný deň, aby som si nedal aspoň ľadovú sprchu. V zime som to striedal aj so sedením v snehu, aj pri teplote vzduchu až do mínus 10 až 12 stupňov Celzia,“ ukončil Panuška.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor