MENU
zdravy-zivot

Posila pre imunitu i psychiku: Túto aktivitu robte najprv v sprche

Fit,Muscular,Man,Taking,A,Shower
Zdravý život

Posila pre imunitu i psychiku: Túto aktivitu robte najprv v sprche

Zimná aktivita, ktorá je dnes doslova hitom. Veľa ľudí stavilo na najjednoduchšiu možnosť, ako posilniť svoju imunitu aj psychiku v tejto neľahkej dobe.

Náš organizmus sa dokáže ubrániť pred virózami či pretrpieť ich s čo najmiernejším priebehom, len keď je silný a pripravený. Okrem užívania vitamínov a športu ho môžete podporiť aj otužovaním.

Otužovať sa môžu aj deti, ideálne je začať vo veku dva až tri roky, a to postupne, opatrnou a zábavnou formou. Pre TASR to uviedol primár chirurgického oddelenia zvolenskej nemocnice Dalibor Panuška.

Ako dodal, aj jeho najmladší synovia začínali s plávaním ako bábätká. „Keď boli väčší, chceli napodobňovať rodičov a skúšali s nami aj sauny a ochladzovanie. Neskôr, keď nás videli kúpať sa v studenom potoku či jazere, skúšali to ako malé dobrodružstvo,“ pripustil a povedal, že s otužovaním je možné začať v každom veku.

„Základným princípom je postupné znižovanie teploty vody a zvyšovanie času v nej stráveného. Samozrejme, pre každého sú určité bezpečné limity,“ spomenul s tým, že dôležitá je pravidelnosť. „Otužilcom sa stane človek až približne po dvoch rokoch systematického otužovania,“ podotkol a doplnil, že nie je vhodné ponárať si hlavu.„Naopak, je vhodné, najmä pri teplotách pod približne štyri stupne Celzia, chrániť si nohy a aj ruky.“

Nechoďte sami

Primár tiež pripomenul, že ak ľudia v studenej vode plávajú, má to byť čo najbližšie k brehu a vo vode, v ktorej cítia dno. „Ak je to možné neotužujte sa sám. Aspoň na brehu by ste mali mať spoločnosť. Ak aj máte pocit, že by ste vydržali vo vode dlhšie, neprekračuje bežne odporúčané časy v korelácii s teplotou vody,“ upozorňuje primár.

Podľa neho sa pred a po otužovaní treba ľahko zahriať, zobrať si so sebou teplý čaj a aj suché, teplé oblečenie. „Nechoďte hneď po otužovaní pod horúcu sprchu. Je vhodné kombinovať otužovanie s nejakou formou dychových cvičení a meditácie,“ poznamenal s tým, že vhodnou prípravou pre otužilcov je sauna.

Začalo to v sprche

„Mám 58 rokov. Celý život aktívne športujem, klasické otužovanie robím druhý rok. Začínal som studenou sprchou, postupne som predlžoval čas po 10 sekúnd za týždeň. Každý jeden deň,“ zhrnul Panuška.

Man,Hardening,With,Bucket,Of,Ice,Cold,Water,After,HotMan,Hardening,With,Bucket,Of,Ice,Cold,Water,After,Hot
Zdroj: Shutterstock

Keď som v takejto sprche vydržal približne 10 minút, na jeseň s klesaním teploty v jazerách som skúšal aj nižšiu teplotu a predlžoval čas vo vode. Striedavo som vo vode meditoval a aj plával,“ vysvetlil a informoval, že približne pred rokom bez problémov vydržal v jazere s teplotou ľadovej triešte.

„Pripomínam, že za celý čas, čo som začal s otužovaním, som nevynechal ani jediný deň, aby som si nedal aspoň ľadovú sprchu. V zime som to striedal aj so sedením v snehu, aj pri teplote vzduchu až do mínus 10 až 12 stupňov Celzia,“ ukončil Panuška.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor