MENU
zdravy-zivot

Domáce rady na bolesť hrdla: Vyliečte sa bez liekov

Bolesť hrdla je nepríjemná.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Domáce rady na bolesť hrdla: Vyliečte sa bez liekov

Bolesť hrdla je nepríjemný stav, ktorý sťažuje prehĺtanie a hovorenie. Ak pred užívaním liekov na predpis dávate prednosť prírodnejším spôsobom liečby, existuje niekoľko spôsobov, ktoré môžu poskytnúť úľavu a pomôcť zmierniť nepríjemnú bolesť.

Med

Najlepší med získate priamo od domáceho výrobcu.Najlepší med získate priamo od domáceho výrobcu.
Zdroj: Shutterstock

Med sa už dlho používa ako tradičný liek na bolesť hrdla. Má prirodzené antibakteriálne vlastnosti a môže pomôcť zmierniť zápal. Med môžete zmiešať v teplom čaji alebo ho konzumovať samostatne, mal by vám poskytnúť úľavu.

Kloktanie slanou vodou

Nádcha sa cez nos a horné dýchacie cesty šíri ďalej. Ak vás už škriabe v hrdle, kloktajte „o stošesť“. Znovu vám pomôže obyčajná kuchynská soľ, na jedno kloktanie so šálkou vlažnej vody vám postačí lyžička soli.Nádcha sa cez nos a horné dýchacie cesty šíri ďalej. Ak vás už škriabe v hrdle, kloktajte „o stošesť“. Znovu vám pomôže obyčajná kuchynská soľ, na jedno kloktanie so šálkou vlažnej vody vám postačí lyžička soli.
Zdroj: Shutterstock

Kloktanie teplou slanou vodou je známy a účinný liek na bolesť hrdla. Soľ pomáha znižovať zápal a odvádzať prebytočnú tekutinu, čím poskytuje dočasnú úľavu. Zmiešajte približne 1/4 až 1/2 čajovej lyžičky soli v šálke teplej vody a kloktajte niekoľkokrát denne.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor