MENU
zdravy-zivot

Poradíme vám: Koľko krému na opaľovanie je tak akurát?

Množstvo opaľovacieho krému potrebné na ochranu celého tela, zodpovedá veľkosti asi golfovej loptičky.
Zdravý život

Poradíme vám: Koľko krému na opaľovanie je tak akurát?

Bronzová pokožka je v letných mesiacoch synonymom krásy. Svoju kožu musíme pred slnečnými lúčmi aj adekvátne chrániť. Viete, koľko opaľovacieho krému vám stačí?

Ak nemáte po ruke váhu a pravítko, ťažko si natriete správne množstvo prípravku na opaľovanie – medzinárodnými normami stanovené dva gramy na štvorcový centimeter kože. Našťastie, aj experti sú ľudia, a tak sa rozhodli uľahčiť nám to vytvorením pravidiel na aplikáciu solárnych prípravkov.

Dajte pleti dovolenku! Ktorú kozmetiku by ste si nemali zabudnúť zbaliť?

Pre opaľovacie emulzie a mlieka sa odporúča u dospelých natrieť na každú časť tela široký pruh prípravku siahajúci od konca prostredníka cez celú dlaň. Opaľovacie spreje si streknite 15-krát na každú časť tela. Ak sa vám odporúčané množstvo krému nevstrebe do kože na jeden raz, natrite sa polovičným, počkajte 10 minút a natrite sa znova. Opakovane si opaľovacím prostriedkom pretierajte partie najviac vystavené slnku, najmä plecia, nos, čelo, pery, uši a dekolt. 

Slnko je zabijak, dodžujte manuál zdravého opaľovania

Kvalita verzus kvantita? 

Opaľovací krém vás neochráni viac, ak budete od neho celí bieli. Stačí aj tenká vrstva krému, dôležité je len, aby ste nezabudli na žiadne miesto na svojom tele. Krém si nezabudnite aplikovať ani do začiatku vlasatej časti hlavy či na uši, nos a pery. Ešte predtým ako výjdete na pláž sa natrite tenkou vrstvou opaľovacieho krému od hlavy po päty. Po kúpaní sa zase nešúchajte zbytočne osuškou, úplne stačí ak si ju prehodíte cez plecia, aby sa doň kvapky vody z vašej pokožky vstrebali. 

Krémz minuloročnej sezóny? 

Ostal vám krém z minulého roka? Skontrolujte, ako dlho od otvorenia ho môžete použiť. Väčšinou je to 12 mesiacov, potom klesá účinnosť faktorov a stúpa riziko alergickej reakcie. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia