MENU
zdravy-zivot

Popredný urológ: Toto zažije každá druhá žena. Zareagujte správne

Ilustračné foto
Zdroj: Urocentrum - Bratislava s.r.o.
Zdravý život

Popredný urológ: Toto zažije každá druhá žena. Zareagujte správne

Silne zapáchajúci a zakalený moč, bolestivý pohlavný styk či pálenie pri močení, sú príznakmi infekcie močových ciest, ktorá patrí medzi najčastejšie zápalové ochorenia, hneď po infekciách dýchacích ciest. Napriek tomu nebýva vždy správne liečená, čo pre pacientku môže predstavovať roky utrpenia.

V snahe pomôcť ženám pri riešení tohto zdravotného problému spracoval popredný slovenský urológ, MUDr. Dubravický, desať praktických rád, ktoré si teraz máte možnosť stiahnuť.  

Cystitídu zažije každá druhá žena

Zhruba každá druhá žena počas svojho života zažije infekciu močových ciest vyžadujúcu nasadenie antibiotík. Súčasne platí, že v jednej štvrtine až v jednej tretine prípadov, sa v priebehu nasledujúcich 6 mesiacov infekcia zopakuje.

Zápal močového mechúra, známy tiež ako cystitída, ženám značne znepríjemňuje bežný život. Choroba znižuje výkonnosť postihnutej osoby nielen doma, či v zamestnaní, ale môže spôsobiť aj problémy v intímnom partnerskom živote. „Choroba si čas nevyberá. Pacientom sa preto snažím byť k dispozícii aj mimo ordinačných hodín. Rozhodujúca je rýchla a správna reakcia na zdravotný problém,“ hovorí MUDr. Dubravický.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Pixabay

Roky utrpenia pri nesprávnej liečbe opakujúcej sa cystitídy

Neliečená, resp. nesprávne liečená choroba môže pre pacientku predstavovať roky utrpenia. Existuje viacero druhov cystitíd, ktorých liečba je vo všeobecnosti zložitá a vyžaduje si svoj čas. „K riešeniu tohto zdravotného problému je nutné pristupovať komplexne. Predpísať antibiotiká a poslať pacientku domov je najjednoduchšie. Ale to nie je cesta. Nestačí riešiť dôsledok, podstatné je nájsť príčinu ochorenia, a eliminovať tak riziko vzniku ďalšieho zápalu,“ hodnotí MUDr. Dubravický.

Úľava pri liečbe opakovaných zápalov močového mechúra

Cieľom tohto článku nie je propagovať niektorý z liečebných postupov, ale informovať pacientov o dostupných liečebných možnostiach. V každom prípade je nutné sa o spôsobe liečby poradiť so svojím lekárom.

Existuje viacero možností liečby opakovaných zápalov močového mechúra, ktoré sa zameriavajú na zmierňovanie bolestivých príznakov. V krátkosti uvedieme niektoré z nich.

Jednou z možností liečby je tzv, hydrodistenzia močového mechúra. Predpokladá sa, že v dôsledku natiahnutia močového mechúra sterilným soľným roztokom dôjde k vyčerpaniu nervov močového mechúra, čo vedie k úľave od naliehavosti.

Ďalšou možnosťou u ľudí s chronickými bolesťami v panvovej oblasti je transkutánna elektrická nervová stimulácia, akupunktúra, či blokáda nervov.

V prípadoch, kedy pacient chodí močiť aj 40x – 50x denne, sa odporúča používať implantovať do brušnej dutiny stimulátor krížových nervov, ktorý môže zredukovať počet návštev toalety cca do 10 denne.

Niektorým pacientom poskytuje úľavu pri opakovaných infekciách močových ciest kyselina hyalurónová aplikovaná priamo do močového mechúra. Laicky povedané, kyselina hyalurónová obnovuje resp. vytvára ochrannú vrstvu v močovom mechúre, čím chráni jeho sliznicu pred opakujúcimi sa infekciami. Ide o neantibiotickú liečbu, v rámci ktorej sa obnovuje ochranná vrstva močového mechúra, s cieľom potlačiť symptómy zápalu, zmieriť bolesť, frekvenciu močenia a znížiť výskyt infekcií močových ciest. Na trhu je dostupných viacero zdravotných preparátov s intravezikálnym (tj. vnútromechúrovým) podaním používaných pri liečbe opakujúcich sa bakteriálnych cystitíd. Pri výbere konkrétneho lieku je vhodné orientovať sa podľa obsahu a miery koncentrácie účinných zložiek v danom preparáte. Liečba kyselinou hyalurónovou sa odporúča zvážiť pacientkam, u ktorých sa infekcia močových ciest vyskytne minimálne 2x za rok, ale aj pri pacientkach s bolestivým a dráždivým močovým mechúrom, so syndrómom mechúrovej bolesti, s cystitídou vyvolanou antitumoróznymi liekmi, radiáciou, či s traumatickou cystitídou. Na trhu sú preparáty, ktoré obsahujú špeciálny adaptér, vďaka ktorému je liečebná procedúra pre pacientky komfortnejšia. Mnohé pacientky nevedia, že niekoľko podaní týchto liekov hradia poisťovne. 

Pacientkam zaujímajúcim sa o priebeh vlastnej liečby sa darí lepšie

V snahe o úľavu si častokrát pacientky aktívne hľadajú informácie o svojej chorobe. „V domnienke, že by však mohli svojmu lekárovi naznačiť neadekvátnosť doterajšieho liečebného postupu, sa zdráhajú opýtať aj na iné možnosti liečby. Záujem pacienta o priebeh vlastnej liečby však treba oceniť,“ dodáva MUDr. Dubravický.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Urocentrum - Bratislava s.r.o.

MUDr. Jozef Dubravický patrí medzi popredných slovenských urológov. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Je špecialistom na otvorené, ale najmä na endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Ročne má na konte stovky veľkých operačných zákrokov a zhruba päťtisíc pacientov vyšetrených ambulantne, vo svojej súkromnej ordinácii Urocentrum - Bratislava, s.r.o. na Vajnorskej 40, v Bratislave.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor