MENU
zdravy-zivot

Popraskané pery, afty a herpes? TOTO im škodí najviac!

Afty hlásia zlú životosprávu a možno i celiakiu
Boľavé a obťažujúce pupáčiky v ústach zvykne vyvolať nedostatok niektorých živín. Ten môže byť dôsledkom toho, že sa nestravujete racionálne, že ste v strese a jete málo, že držíte nevhodnú diétu, ale môže byť aj dôsledkom problému, za ktorý nemôžete. Napríklad pri neznášanlivosti lepku je trávenie rozhodené a telo nevstrebáva správne živiny. Tento problém dokáže odhaliť krvný test, prípadne môžete na nejaký čas pokusne vysadiť lepok a zistíte, či
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Popraskané pery, afty a herpes? TOTO im škodí najviac!

Pery sú citlivé hlavne počas zmien počasia. Jemná koža veľmi ľahko popraská a do drobných raniek preniknú vírusy. Ako sa chrániť?

Perám môže škodiť nielen vietor, ale aj silné slnečné žiarenie, morská a chlórovaná voda v bazénoch. Ak máte oslabený organizmus, je možné, že vás na to telo upozorní vznikom áft, kútikov, prasklín alebo herpesov.

Bolestivé afty

Bývajú veľmi bolestivé a trvá 7 – 10 dní, kým úplne vymiznú. Väčšinou sa tvoria na ďasnách, jazyku alebo na vnútornej strane pier a líc. Nepríjemne bolia pri rozprávaní, jedení a pití. Často sa vyskytujú pri oslabenej imunite a počas stresujúcich období. Vznik áft môže podporiť aj konzumácia dráždivých, príliš kyslých alebo pikantných jedál.

Bývajú veľmi bolestivé a trvá 7 – 10 dní, kým úplne vymiznú. Väčšinou sa tvoria na ďasnách, jazyku alebo na vnútornej strane pier a líc. Nepríjemne bolia pri rozprávaní, jedení a pití. Často sa vyskytujú pri oslabenej imunite a počas stresujúcich období. Vznik áft môže podporiť aj konzumácia dráždivých, príliš kyslých alebo pikantných jedál.

Príčin vzniku môže byť viacero. Od jednostranne zameranej výživy, cez stres, nedostatok vitamínu B12, železa, kyseliny listovej, hormonálne zmeny, potravinové alergie, autoimunitné ochorenia, vírusové infekcie, až po dedičné faktory. Snažte sa starostlivo dodržiavať ústnu hygienu. Používajte kefku s najmäkšími štetinami a nevyvíjajte na ďasná a zuby extrémny tlak. Ak aftami trpíte častejšie, nejedzte príliš korenené jedlá, obmedzte kávu a žutie žuvačiek. Zvýšte príjem vitamínov skupiny B a C. Pomôcť vám môžu aj probiotiká a lokálne potieranie čajovníkovým olejom.Bývajú veľmi bolestivé a trvá 7 – 10 dní, kým úplne vymiznú. Väčšinou sa tvoria na ďasnách, jazyku alebo na vnútornej strane pier a líc. Nepríjemne bolia pri rozprávaní, jedení a pití. Často sa vyskytujú pri oslabenej imunite a počas stresujúcich období. Vznik áft môže podporiť aj konzumácia dráždivých, príliš kyslých alebo pikantných jedál.

Príčin vzniku môže byť viacero. Od jednostranne zameranej výživy, cez stres, nedostatok vitamínu B12, železa, kyseliny listovej, hormonálne zmeny, potravinové alergie, autoimunitné ochorenia, vírusové infekcie, až po dedičné faktory. Snažte sa starostlivo dodržiavať ústnu hygienu. Používajte kefku s najmäkšími štetinami a nevyvíjajte na ďasná a zuby extrémny tlak. Ak aftami trpíte častejšie, nejedzte príliš korenené jedlá, obmedzte kávu a žutie žuvačiek. Zvýšte príjem vitamínov skupiny B a C. Pomôcť vám môžu aj probiotiká a lokálne potieranie čajovníkovým olejom.
Zdroj: Shutterstock

Príčin vzniku môže byť viacero. Od jednostranne zameranej výživy, cez stres, nedostatok vitamínu B12, železa, kyseliny listovej, hormonálne zmeny, potravinové alergie, autoimunitné ochorenia, vírusové infekcie, až po dedičné faktory. Ak aftami trpíte častejšie, nejedzte príliš korenené jedlá, obmedzte kávu a žutie žuvačiek. Zvýšte príjem vitamínov skupiny B a C. Pomôcť vám môžu aj probiotiká a lokálne potieranie čajovníkovým olejom.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor