MENU
zdravy-zivot

Popraskané pery, afty a herpes? TOTO im škodí najviac!

Afty hlásia zlú životosprávu a možno i celiakiu
Boľavé a obťažujúce pupáčiky v ústach zvykne vyvolať nedostatok niektorých živín. Ten môže byť dôsledkom toho, že sa nestravujete racionálne, že ste v strese a jete málo, že držíte nevhodnú diétu, ale môže byť aj dôsledkom problému, za ktorý nemôžete. Napríklad pri neznášanlivosti lepku je trávenie rozhodené a telo nevstrebáva správne živiny. Tento problém dokáže odhaliť krvný test, prípadne môžete na nejaký čas pokusne vysadiť lepok a zistíte, či
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Popraskané pery, afty a herpes? TOTO im škodí najviac!

Pery sú citlivé hlavne počas zmien počasia. Jemná koža veľmi ľahko popraská a do drobných raniek preniknú vírusy. Ako sa chrániť?

Perám môže škodiť nielen vietor, ale aj silné slnečné žiarenie, morská a chlórovaná voda v bazénoch. Ak máte oslabený organizmus, je možné, že vás na to telo upozorní vznikom áft, kútikov, prasklín alebo herpesov.

Bolestivé afty

Bývajú veľmi bolestivé a trvá 7 – 10 dní, kým úplne vymiznú. Väčšinou sa tvoria na ďasnách, jazyku alebo na vnútornej strane pier a líc. Nepríjemne bolia pri rozprávaní, jedení a pití. Často sa vyskytujú pri oslabenej imunite a počas stresujúcich období. Vznik áft môže podporiť aj konzumácia dráždivých, príliš kyslých alebo pikantných jedál.

Bývajú veľmi bolestivé a trvá 7 – 10 dní, kým úplne vymiznú. Väčšinou sa tvoria na ďasnách, jazyku alebo na vnútornej strane pier a líc. Nepríjemne bolia pri rozprávaní, jedení a pití. Často sa vyskytujú pri oslabenej imunite a počas stresujúcich období. Vznik áft môže podporiť aj konzumácia dráždivých, príliš kyslých alebo pikantných jedál.

Príčin vzniku môže byť viacero. Od jednostranne zameranej výživy, cez stres, nedostatok vitamínu B12, železa, kyseliny listovej, hormonálne zmeny, potravinové alergie, autoimunitné ochorenia, vírusové infekcie, až po dedičné faktory. Snažte sa starostlivo dodržiavať ústnu hygienu. Používajte kefku s najmäkšími štetinami a nevyvíjajte na ďasná a zuby extrémny tlak. Ak aftami trpíte častejšie, nejedzte príliš korenené jedlá, obmedzte kávu a žutie žuvačiek. Zvýšte príjem vitamínov skupiny B a C. Pomôcť vám môžu aj probiotiká a lokálne potieranie čajovníkovým olejom.Bývajú veľmi bolestivé a trvá 7 – 10 dní, kým úplne vymiznú. Väčšinou sa tvoria na ďasnách, jazyku alebo na vnútornej strane pier a líc. Nepríjemne bolia pri rozprávaní, jedení a pití. Často sa vyskytujú pri oslabenej imunite a počas stresujúcich období. Vznik áft môže podporiť aj konzumácia dráždivých, príliš kyslých alebo pikantných jedál.

Príčin vzniku môže byť viacero. Od jednostranne zameranej výživy, cez stres, nedostatok vitamínu B12, železa, kyseliny listovej, hormonálne zmeny, potravinové alergie, autoimunitné ochorenia, vírusové infekcie, až po dedičné faktory. Snažte sa starostlivo dodržiavať ústnu hygienu. Používajte kefku s najmäkšími štetinami a nevyvíjajte na ďasná a zuby extrémny tlak. Ak aftami trpíte častejšie, nejedzte príliš korenené jedlá, obmedzte kávu a žutie žuvačiek. Zvýšte príjem vitamínov skupiny B a C. Pomôcť vám môžu aj probiotiká a lokálne potieranie čajovníkovým olejom.
Zdroj: Shutterstock

Príčin vzniku môže byť viacero. Od jednostranne zameranej výživy, cez stres, nedostatok vitamínu B12, železa, kyseliny listovej, hormonálne zmeny, potravinové alergie, autoimunitné ochorenia, vírusové infekcie, až po dedičné faktory. Ak aftami trpíte častejšie, nejedzte príliš korenené jedlá, obmedzte kávu a žutie žuvačiek. Zvýšte príjem vitamínov skupiny B a C. Pomôcť vám môžu aj probiotiká a lokálne potieranie čajovníkovým olejom.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor