MENU
zdravy-zivot

Zastavte štikútanie! Pomôcť môžu skutočne jednoduché triky

Štikútanie niekedy nemá konca, čo vám ho pomôže stopnúť?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zastavte štikútanie! Pomôcť môžu skutočne jednoduché triky

Objaviť sa môže kedykoľvek a niekedy vám pekne brnká na nervy. Na zastavenie štikútania existuje niekoľko receptov, ktorý zaberie u vás.

Za štikútaním sa skrýva náhle kŕčovité stiahnutie bránice. Následne sa spustí reflex, ktorý uzavrie hlasivkovú štrbinu. Vzduch tak nemôže vyjsť z pľúc a tlakom sa odráža od hlasiviek. Vzniká zvuk, ktorý poznáte ako typické štikútanie. 

Hltanie i alkohol

Môže mať rozličné príčiny. Najčastejšie sa objaví, ak jete prirýchlo alebo konzumujete príliš studené alebo horúce jedlo. Spája sa aj s korenistými potravinami alebo s pitím alkoholu. Štikútanie vie často potrápiť ženy počas tehotenstva. Hlásiť môže stres i ochorenia tráviaceho traktu.  Štikútanie väčšinou odoznie samé, ale je natoľko nepríjemné, že sa ho chcete zbaviť čo najrýchlejšie. Nemecká stránka fuersie.de priniesla tipy na domáce prostriedky, ktoré vám štikútanie pomôžu ukončiť rýchlejšie. 

Zadržte dych

Nadýchnete sa  a zadržíte dych? Je to chyba. Pri štikútaní je dôležité, aby ste ho zadržali pri výdychu. Len tak sa uvoľní bránicový nerv, ktorý reguluje činnosť dýchacích svalov. Vďaka spomaleniu dýchania, sa uvoľní bránica. Pri zadržaní dychu skúste počítať do dvadsať.

Pohár vody

Pomôcť môže aj pohár studenej vody. Pite ju po veľkých dúškoch a nedýchajte pri tom nosom. Zvyšujete tak hladinu oxidu uhličitého v krvi. Špeciálne receptory proces zaregistrujú a hlásia ho mozgu. Následne sa pravdepodobne upokojí i bránicový nerv, ktorý sa upína v oblasti krku a je spojený s bránicou. Pomôcť môže aj kloktanie vody, ktorým sa stimulujete blúdivý nerv v zadnej časti krku. 

Oklamte mozog

Pri štikútaní vyskúšajte podráždenie jazyka. Je to jednoduché. Stačí, aby ste si dali do úst napríklad lyžicu citrónovej šťavy, poslúžiť môže i ocot. Výrazná kyslosť vraj odvráti pozornosť mozgu od štikútky. Mnohí sú presvedčení, že skôr pomáha sladké. Stačí si dať kocku alebo lyžičku cukru. Princíp je rovnaký ako v prípade citrónovej šťavy. Výrazne sladká chuť  „zamestná“ mozog.

Je to chronické?

Vyskytuje sa to len vo výnimočných prípadoch, ale štikútanie môže byť skutočne chronické. V týchto prípadoch však musí trvať dlhšie ako dva dni. Príčin jeho vzniku môže byť viac a nemusí sa vždy spájať s ochorením. Chronické štikútanie pomáhajú zvládnuť špeciálne dychové cvičenia. Pokiaľ sa štikútanie objavuje častejšie a spája s pálením záhy, nevoľnosťou, poruchami spánku či depresiou, určite sa obráťte na lekára. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor