MENU
zdravy-zivot

Zastavte štikútanie! Pomôcť môžu skutočne jednoduché triky

Štikútanie niekedy nemá konca, čo vám ho pomôže stopnúť?

Súvisiace témy

Zdravý život

Zastavte štikútanie! Pomôcť môžu skutočne jednoduché triky

Objaviť sa môže kedykoľvek a niekedy vám pekne brnká na nervy. Na zastavenie štikútania existuje niekoľko receptov, ktorý zaberie u vás.

Za štikútaním sa skrýva náhle kŕčovité stiahnutie bránice. Následne sa spustí reflex, ktorý uzavrie hlasivkovú štrbinu. Vzduch tak nemôže vyjsť z pľúc a tlakom sa odráža od hlasiviek. Vzniká zvuk, ktorý poznáte ako typické štikútanie. 

Hltanie i alkohol

Môže mať rozličné príčiny. Najčastejšie sa objaví, ak jete prirýchlo alebo konzumujete príliš studené alebo horúce jedlo. Spája sa aj s korenistými potravinami alebo s pitím alkoholu. Štikútanie vie často potrápiť ženy počas tehotenstva. Hlásiť môže stres i ochorenia tráviaceho traktu.  Štikútanie väčšinou odoznie samé, ale je natoľko nepríjemné, že sa ho chcete zbaviť čo najrýchlejšie. Nemecká stránka fuersie.de priniesla tipy na domáce prostriedky, ktoré vám štikútanie pomôžu ukončiť rýchlejšie. 

Zadržte dych

Nadýchnete sa  a zadržíte dych? Je to chyba. Pri štikútaní je dôležité, aby ste ho zadržali pri výdychu. Len tak sa uvoľní bránicový nerv, ktorý reguluje činnosť dýchacích svalov. Vďaka spomaleniu dýchania, sa uvoľní bránica. Pri zadržaní dychu skúste počítať do dvadsať.

Pohár vody

Pomôcť môže aj pohár studenej vody. Pite ju po veľkých dúškoch a nedýchajte pri tom nosom. Zvyšujete tak hladinu oxidu uhličitého v krvi. Špeciálne receptory proces zaregistrujú a hlásia ho mozgu. Následne sa pravdepodobne upokojí i bránicový nerv, ktorý sa upína v oblasti krku a je spojený s bránicou. Pomôcť môže aj kloktanie vody, ktorým sa stimulujete blúdivý nerv v zadnej časti krku. 

Oklamte mozog

Pri štikútaní vyskúšajte podráždenie jazyka. Je to jednoduché. Stačí, aby ste si dali do úst napríklad lyžicu citrónovej šťavy, poslúžiť môže i ocot. Výrazná kyslosť vraj odvráti pozornosť mozgu od štikútky. Mnohí sú presvedčení, že skôr pomáha sladké. Stačí si dať kocku alebo lyžičku cukru. Princíp je rovnaký ako v prípade citrónovej šťavy. Výrazne sladká chuť  „zamestná“ mozog.

Je to chronické?

Vyskytuje sa to len vo výnimočných prípadoch, ale štikútanie môže byť skutočne chronické. V týchto prípadoch však musí trvať dlhšie ako dva dni. Príčin jeho vzniku môže byť viac a nemusí sa vždy spájať s ochorením. Chronické štikútanie pomáhajú zvládnuť špeciálne dychové cvičenia. Pokiaľ sa štikútanie objavuje častejšie a spája s pálením záhy, nevoľnosťou, poruchami spánku či depresiou, určite sa obráťte na lekára. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor