Za štikútaním sa skrýva náhle kŕčovité stiahnutie bránice. Následne sa spustí reflex, ktorý uzavrie hlasivkovú štrbinu. Vzduch tak nemôže vyjsť z pľúc a tlakom sa odráža od hlasiviek. Vzniká zvuk, ktorý poznáte ako typické štikútanie.
Hltanie i alkohol
Môže mať rozličné príčiny. Najčastejšie sa objaví, ak jete prirýchlo alebo konzumujete príliš studené alebo horúce jedlo. Spája sa aj s korenistými potravinami alebo s pitím alkoholu. Štikútanie vie často potrápiť ženy počas tehotenstva. Hlásiť môže stres i ochorenia tráviaceho traktu. Štikútanie väčšinou odoznie samé, ale je natoľko nepríjemné, že sa ho chcete zbaviť čo najrýchlejšie. Nemecká stránka fuersie.de priniesla tipy na domáce prostriedky, ktoré vám štikútanie pomôžu ukončiť rýchlejšie.
Zadržte dych
Nadýchnete sa a zadržíte dych? Je to chyba. Pri štikútaní je dôležité, aby ste ho zadržali pri výdychu. Len tak sa uvoľní bránicový nerv, ktorý reguluje činnosť dýchacích svalov. Vďaka spomaleniu dýchania, sa uvoľní bránica. Pri zadržaní dychu skúste počítať do dvadsať.
Pohár vody
Pomôcť môže aj pohár studenej vody. Pite ju po veľkých dúškoch a nedýchajte pri tom nosom. Zvyšujete tak hladinu oxidu uhličitého v krvi. Špeciálne receptory proces zaregistrujú a hlásia ho mozgu. Následne sa pravdepodobne upokojí i bránicový nerv, ktorý sa upína v oblasti krku a je spojený s bránicou. Pomôcť môže aj kloktanie vody, ktorým sa stimulujete blúdivý nerv v zadnej časti krku.
Oklamte mozog
Pri štikútaní vyskúšajte podráždenie jazyka. Je to jednoduché. Stačí, aby ste si dali do úst napríklad lyžicu citrónovej šťavy, poslúžiť môže i ocot. Výrazná kyslosť vraj odvráti pozornosť mozgu od štikútky. Mnohí sú presvedčení, že skôr pomáha sladké. Stačí si dať kocku alebo lyžičku cukru. Princíp je rovnaký ako v prípade citrónovej šťavy. Výrazne sladká chuť „zamestná“ mozog.
Je to chronické?
Vyskytuje sa to len vo výnimočných prípadoch, ale štikútanie môže byť skutočne chronické. V týchto prípadoch však musí trvať dlhšie ako dva dni. Príčin jeho vzniku môže byť viac a nemusí sa vždy spájať s ochorením. Chronické štikútanie pomáhajú zvládnuť špeciálne dychové cvičenia. Pokiaľ sa štikútanie objavuje častejšie a spája s pálením záhy, nevoľnosťou, poruchami spánku či depresiou, určite sa obráťte na lekára.