MENU
zdravy-zivot

Pomoc z prírody pri menopauze, netreba vždy hormóny

Menopauzu zvládnete ľahšie, ak budete vedieť, aké zmeny sa s ňou spájajú.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pomoc z prírody pri menopauze, netreba vždy hormóny

Návaly, búšenie srdca, zvýšené hodnoty cholesterolu či osteoporóza, to je len časť nepríjemných príznakov menopauzy. Aj tu dokážu pomôcť niektoré potraviny a preparáty prírodného pôvodu.

Rozhodne nie všetky chceme alebo môžeme začať užívať hormonálnu substitučnú terapiu, no asi všetky by sme privítali oddialenie či oslabenie príznakov menopauzy, ktorými trpí okolo 80% žien. Najčastejšie ide o návaly horúčavy, potenie, nespavosť, vaginálnu suchosť, zníženie libida, zlú náladu až depresiu.

S menopauzou sú navyše spojené aj zdravotné nepríjemnosti ako osteoporóza, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu. Predísť týmto komplikáciám alebo ich zmierniť môže pomôcť nielen užívanie hormónu estrogén. Odborníci stále častejšie spomínajú fytoestrogény, teda prírodné látky s účinkom podobným estrogénu.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor