MENU
zdravy-zivot

Polovica schizofrenikov neužíva lieky pravidelne

Súvisiace témy

Zdravý život

Polovica schizofrenikov neužíva lieky pravidelne

Polovica pacientov trpiacich schizofréniou užíva lieky nepravidelne. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval primár Psychiatrického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Rimavskej Sobote Peter Korcsog. Schizofrénia spôsobuje stav, označený ako psychóza, v ktorom chorý prežíva chaos, stiesnenosť, stratu kontroly nad okolitým dianím i sám nad sebou. Príznakom psychózy je neschopnosť uvedomiť si skutočnosť, že človek má nejaký problém.

Aj to je jednou z príčin nepravidelného prísunu liekov. Súčasťou riešenia tohto sú medikamenty s dlhodobým účinkom a postupným uvoľňovaním. Ako dnes uviedol prednosta I. psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (FNsP a LFUK) Vladimír Novotný, na Slovensko sa tento mesiac dostal nový liek s účinnou látkou paliperidón. Využíva osmotický aktívny systém (OROS), ktorý umožňuje postupné 24-hodinové uvoľňovanie aktívnej látky s minimálnym kolísaním jej hladiny v krvnej plazme.

Pre pacientov, ktorí otvorene odmietajú liečbu, sú vhodnejšie injekčne podávané lieky, ktorých účinnosť je asi dva týždne. Tento druhý typ liekov je plne hradený zdravotnými poisťovňami, pri prvom uvedenom si pacient časť hradí. Pri liečbe je však dôležitá aj komunikácia medzi lekárom a pacientom a spolupráca s rodinnými príslušníkmi a okolím pacienta. 

Na Slovensku trpí schizofréniou jedno percento obyvateľstva, približne 500-tisíc ľudí. "Toto ochorenie je staré ako ľudstvo a má biologický základ," povedal Ján Pečeňák z I. psychiatrickej klinike FNsP a LFUK v Bratislave. Stále nie je úplne vyliečiteľné, ale vďaka pokrokom v medicíne je liečiteľné. Kým v 50. rokoch sa schizofrénia liečila lobotómiou, pred 20 rokmi komatóznou liečbou, dnes sú k dispozícii moderné lieky - antipsychotiká druhej generácie. Je preto možné dosiahnuť u chorého normalizáciu porúch a vytvorenie predpokladov pre postupný plnohodnotný návrat do spoločnosti.

K symptómom psychózy patria podľa Pečeňáka bludy, halucinácie, dezorganizované myslenie, zmätky v pocitoch, chudobnosť rečového prejavu, nedostatok vôle, afektívne príznaky alebo depresia. U pacientov so schizofréniou dochádza k rovnakému počtu pokusov o samovraždy ako u ľudí trpiacich depresiou. Hoci sú ľudia s týmto ochorením do značnej miery invalidizovaní, nemusia byť, uviedol Novotný. 

Hoci na Slovensku je dostatočný počet psychiatrov i psychiatrických ambulancií, chýbajú tu napríklad chránené dielne, v ktorých by pacienti mohli pracovať. V neprospech ľudí trpiacich schizofréniou hovoria aj mýty, ktoré o tomto ochorení pretrvávajú. Predstavy o rozdvojenej osobnosti, šialenosti, nevyspytateľnosti alebo násilnosti schizofrenikov sú totiž podľa odborníkov mylné.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor