MENU
zdravy-zivot

Polovica schizofrenikov neužíva lieky pravidelne

Súvisiace témy

Zdravý život

Polovica schizofrenikov neužíva lieky pravidelne

Polovica pacientov trpiacich schizofréniou užíva lieky nepravidelne. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval primár Psychiatrického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Rimavskej Sobote Peter Korcsog. Schizofrénia spôsobuje stav, označený ako psychóza, v ktorom chorý prežíva chaos, stiesnenosť, stratu kontroly nad okolitým dianím i sám nad sebou. Príznakom psychózy je neschopnosť uvedomiť si skutočnosť, že človek má nejaký problém.

Aj to je jednou z príčin nepravidelného prísunu liekov. Súčasťou riešenia tohto sú medikamenty s dlhodobým účinkom a postupným uvoľňovaním. Ako dnes uviedol prednosta I. psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (FNsP a LFUK) Vladimír Novotný, na Slovensko sa tento mesiac dostal nový liek s účinnou látkou paliperidón. Využíva osmotický aktívny systém (OROS), ktorý umožňuje postupné 24-hodinové uvoľňovanie aktívnej látky s minimálnym kolísaním jej hladiny v krvnej plazme.

Pre pacientov, ktorí otvorene odmietajú liečbu, sú vhodnejšie injekčne podávané lieky, ktorých účinnosť je asi dva týždne. Tento druhý typ liekov je plne hradený zdravotnými poisťovňami, pri prvom uvedenom si pacient časť hradí. Pri liečbe je však dôležitá aj komunikácia medzi lekárom a pacientom a spolupráca s rodinnými príslušníkmi a okolím pacienta. 

Na Slovensku trpí schizofréniou jedno percento obyvateľstva, približne 500-tisíc ľudí. "Toto ochorenie je staré ako ľudstvo a má biologický základ," povedal Ján Pečeňák z I. psychiatrickej klinike FNsP a LFUK v Bratislave. Stále nie je úplne vyliečiteľné, ale vďaka pokrokom v medicíne je liečiteľné. Kým v 50. rokoch sa schizofrénia liečila lobotómiou, pred 20 rokmi komatóznou liečbou, dnes sú k dispozícii moderné lieky - antipsychotiká druhej generácie. Je preto možné dosiahnuť u chorého normalizáciu porúch a vytvorenie predpokladov pre postupný plnohodnotný návrat do spoločnosti.

K symptómom psychózy patria podľa Pečeňáka bludy, halucinácie, dezorganizované myslenie, zmätky v pocitoch, chudobnosť rečového prejavu, nedostatok vôle, afektívne príznaky alebo depresia. U pacientov so schizofréniou dochádza k rovnakému počtu pokusov o samovraždy ako u ľudí trpiacich depresiou. Hoci sú ľudia s týmto ochorením do značnej miery invalidizovaní, nemusia byť, uviedol Novotný. 

Hoci na Slovensku je dostatočný počet psychiatrov i psychiatrických ambulancií, chýbajú tu napríklad chránené dielne, v ktorých by pacienti mohli pracovať. V neprospech ľudí trpiacich schizofréniou hovoria aj mýty, ktoré o tomto ochorení pretrvávajú. Predstavy o rozdvojenej osobnosti, šialenosti, nevyspytateľnosti alebo násilnosti schizofrenikov sú totiž podľa odborníkov mylné.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia