MENU
zdravy-zivot

Poklad zo záhrady: Masť z NECHTÍKA je zázračná! Takto jednoducho si ju pripravíte

Účinky nechtíkovej masti podporíte pitím čaju z tejto rastlinky.
Zdravý život

Poklad zo záhrady: Masť z NECHTÍKA je zázračná! Takto jednoducho si ju pripravíte

Nechtík lekársky môžete zbierať od júna do septembra. Najcennejšie sú jeho kvety.

Milovali ju naše babky, naše mamy a nie je tomu inak ani dnes. Kvety nechtíka sú nielen jedlé, ale obsahujú aj množstvo prospešných látok. Vďaka svojim úžasným účinkom sa nechtík s obľubou využíva pri výrobe kozmetiky, mastí či tinktúr. My vám prezradíme recept!

O nechtíkovej masti sa hovorí ako o všelieku, preto by nemala chýbať v domácej lekárničke. Má široké uplatnenie a je veľkým pomocníkom prakticky pri všetkých kožných chorobách. Natierať si ňou môžete ekzémy, akné, ale vďaka nej sa vám uľaví aj pri zápaloch žíl, kŕčových žilách a preležaninách.

  • Trápi vás ťažko sa hojaca rana? Siahnite po „nechtíku“, ale masťou potrite iba okraje poraneného miesta. 
  • Robia sa vám často okolo nechtov otravné a bolestivé zádery, ktoré sa nechcú za nič na svete zahojiť? Potrite si ich nechtíkovou masťou.
  • Pomáha aj proti plesni na nohách a jej zásluhou rýchlejšie blednú aj modriny.
  • Nechtíková masť má priaznivé účinky aj na hojenie sa jazvy po operácii
Nechtík lieči a regeneruje.Nechtík lieči a regeneruje.
Nechtík lieči a regeneruje.
Zdroj: Shutterstock

Recept na výrobu nechtíkovej masti

Na prípravu masti z nechtíka lekárskeho potrebujete pol kila obyčajnej bravčovej masti a jedno balenie byliniek z lekárne, prípadne 4 hrste sušeného kvetu nechtíka z vlastných zásob. Vyberte si však len oranžovú odrodu, je účinnejšia než žltá.

Postup:

  1. Vo vodnom kúpeli roztopte maslo/olej/masť a vložte kvety nechtíka. Nikdy neprivádzajte k varu kvôli tomu, aby ste hodnotné zložky nechtíka nezničili. Výlučne len zahrievajte a nechajte lúhovať minimálne 15 minút.
  2. Ak by obsah stuhol, zahrejte ho znova. Keď bude nechtík vylúhovaný, preceďte tekutý obsah cez gázu do čistého pohára a uzavrite. Skladujte ideálne v chladničke.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor