MENU
zdravy-zivot

Nie je jedno, či máte mačku alebo psa! Najmä vtedy, ak chcete randiť

Väčšina žien, keď dostali na výber, uprednostnila rande s mužom, ktorý vlastnil psa, pred mačkou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nie je jedno, či máte mačku alebo psa! Najmä vtedy, ak chcete randiť

Milujete mačky alebo psy? Ak ste si najprv vybrali domáceho miláčika a až teraz hľadáte životného partnera, štvornohý kamarát vám to môže poriadne skomplikovať.

Svet online zoznamiek je mínové pole. Je to neustály prúd nekonečných profilov, fotografií, životopisov a záujmov. A s rozmachom zoznamovacích aplikácií, ako sú Tinder, Badoo, ale aj starý Pokec a mnoho iných a nových, hľadanie potenciálneho partnera nebolo nikdy dostupnejšie. Štúdia z Univerzity v Nevade však poukazala na zaujímavý fenomén, ktorý by mohol spôsobiť, že niektorí muži premeškajú potenciálne zhodu, pretože vlastnia mačku.

Mačka alebo pes

Podľa štúdie, ktorá sa uskutočnila v roku 2015, väčšina žien, uprednostnila rande s mužom, ktorý vlastnil psa, pred tým, ktorý mal mačku. Dôvody tohto výberu nie sú celkom jasné, ale vedci si myslia, že to môže byť spôsobené spoločenským vnímaním mačiek ako ženských a psov ako mužských. Okrem toho sú mačky často spájané s tým, že sú nezávislé a rezervované, zatiaľ čo psov vnímame ako lojálnych a priateľských. Tieto vlastnosti domácich miláčikov mohli tiež prispieť k tomu, prečo ženy uprednostňujú mužov so psami.

Ženskí a neurotickí

Preferovanie psov pred mačkami potvrdila aj ďalšia štúdia, ktorá prebehla na Colorado State University v roku 2020. Tá zistila, že muži, ktorí na fotkách v zoznamovacích aplikáciách držali mačku, randili oveľa menej. Vedci tiež zistili, že mužov s mačkami ženy vnímajú ako „menej mužských“ a „viac neurotických“ ako mužov bez mačiek alebo so psom. Vedci predpokladajú, že to mohlo spôsobiť aj to, že väčšina z nás mačky pokladá za „ženského“ domáceho miláčika a preto muži s mačkami dostali hodnotenie ako "menej mužskí."

Anketa
Išli by ste na rande s mužom, ktorý vlastní mačku?

Hlúpe predsudky

Je však dôležité poznamenať, že ide len o dojmy a stereotypy. Len preto, že muž vlastní mačku, neznamená, že je menej mužný alebo menej priateľský. Vlastniť domáceho maznáčika akéhokoľvek druhu je v skutočnosti pozitívnou vlastnosťou, pretože ukazuje zodpovednosť, empatiu a starostlivú povahu. Je dôležité posudzovať človeka skôr na základe jeho činov a osobnosti než podľa výberu domáceho maznáčika.

Hladkanie mačky je jedným z najlepších spôsobov ako sa zbaviť stresu.Hladkanie mačky je jedným z najlepších spôsobov ako sa zbaviť stresu.
Hladkanie mačky je jedným z najlepších spôsobov ako sa zbaviť stresu.
Zdroj: Shutterstock

Takže, ak ste muž, ktorý vlastní mačku a snaží sa nájsť zhodu v zoznamovacích aplikáciách, nebojte sa. Existuje veľa žien, ktoré ocenia muža, ktorý miluje a stará sa o svojho mačacieho kamoša. A ak ženu odrádza to, že máte mačku, možno aj tak nie je pre vás tá správna partnerka.
Možno naozaj vo svete zoznamovania vyhrávajú psy nad mačkami, je však dôležité uvedomiť si, že domáce zvieratá by nemali definovať hodnotu partnera. Je dôležité zachovať si otvorenú myseľ a zamerať sa na to, čo je u potenciálneho partnera skutočne dôležité – jeho osobnosť, hodnoty a kompatibilita s vami. Koniec koncov, láska k zvieratám, či už sú to mačky, psy alebo akékoľvek iné domáce zviera, je vždy u budúceho partnera pozitívnou vlastnosťou.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor