MENU
zdravy-zivot

Pred zákernou chorobou, ktorá berie zrak vás môže ochrániť skvelý nápoj

Young,Redhead,Woman,Standing,In,Her,Apartment,Sipping,A,Glass
Zdravý život

Pred zákernou chorobou, ktorá berie zrak vás môže ochrániť skvelý nápoj

Riziko vzniku šedého zákalu môže podľa novej štúdie ovplyvniť aj alkohol. Ako prevencia pomôže červené víno, tvrdia Briti.

Antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v červenom víne môžu byť príčinou, prečo striedmi konzumenti alkoholu majú o takmer štvrtinu nižšie riziko operácie sivého zákalu ako abstinenti. Ukázali výsledky britskej štúdie, o ktorej informoval portál The Guardian.

Akademici z očnej kliniky Moorfields v Londýne spolu s oftalmologickým inštitútom University College London sa niekoľko desiatkov rokov zaoberali zdravotným stavom a životným štýlom vyše 490 000 účastníkov britských štúdií Biobank a Epic-Norfolk.

Víno ako antioxidant

Ich závery ukázali, že ľudia, ktorí si za týždeň dopriali najviac 6 a pol pohára vína, mali menšiu pravdepodobnosť operácie sivého zákalu. Riziko bolo u konzumentov vína nižšie ako u tých, ktorí pili pivo či iné liehoviny. Podľa štúdia Epic-Norfolk mali konzumenti vína o 23 % nižšie riziko operácie ako tí, ktorí alkohol nepili. V štúdii Biobank sa potvrdilo menšie riziko o 14 % v prospech ľudí, ktorí pili víno.

Sivý zákal prichádza nnápadne a je hlavnou príčinou zhoršenia zraku a slepoty, hlavne u starších ľudí. Po sedemdesiatke má kataraktu takmer polovica ľudí a po osemdesiatke takmer každý. 

Vývoj sivého zákalu môže byť spôsobený postupným poškodením očí oxidačným stresom počas starnutia. Skutočnosť, že naše zistenia bola zvlášť zjavná u konzumentov vína, môže naznačovať ochrannú úlohu polyfenolových antioxidantov, na ktoré je bohaté najmä červené víno," povedala doktorka Sharon Chua, autorka štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Ophthalmology. Autori štúdie upozornili, že jednoznačná súvislosť sa medzi miernym konzumovaním alkoholu a vznikom šedého zákalu zatiaľ nepotvrdila.

Skreslené informácie 

Národná zdravotná služba vo Veľkej Británii označuje alkohol, podobne ako fajčenie, cukrovku a rodinnú anamnézu za rizikový faktor pre vznik sivého zákalu. 

Vedúca výskumu Institute of Alcohol Studies, doktorka Sadie Boniface uvedené závery spochybnila. Podľa nej môžu dlhodobé štúdie, akou je napríklad UK Biobank poskytovať skreslený obraz o zdravotnom stave ľudí. „Porovnávanie zdravia miernych konzumentov alkoholu s abstinentmi nie je presné. Abstinenti sú rôznorodá skupina a tvoria ju tiež ľudia, ktorí alkohol nepijú kvôli zdravotným problémom. To môže umelo vyzerať, že striedme konzumovanie alkoholu môže mať zdravotné výhody, pretože týchto ľudí porovnávame s abstinentmi s horším zdravotným stavom,“ povedala doktorka. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor