Či už vás prekvapí pri prechádzke, alebo pri športovaní, čo najrýchlejšie ukončite činnosť. „Podvrtnutie vždy sprevádza bolesť, opuch a následne krvný výron. Vždy členok najskôr schlaďte a potom stiahnite obväzom,“ vysvetľuje prvú pomoc MUDr. Alena Urvayová.
„Približne po dvanástich až štrnástich hodinách si miesto potrite protizápalovou mastičkou, prípadne gélom, ktorý urýchli rozkladanie krvného výronu.“ Ak je modrina výraznejšia, podporte liečbu voľnopredajným protizápalovým liekom. Podvrtnutie nezanedbávajte. Keďže sa rozkladá krv v podkoží, hrozí zápal žíl.
PRESTÁVKA NA DVA TÝŽDNE
V prvom štádiu je vhodný i takzvaný Priessnitzov obklad. Na členok si priložte polovicu uteráka navlhčeného studenou vodou, preložte ho suchou polovicou a nechajte asi dvadsať minút pôsobiť. Opuch by sa mal stratiť. Zranenie i bolesť zmiznú asi za desať až štrnásť dní.
Postupne začnite s domácou rehabilitáciou. Úplne postačí vedomé, pomalé našľapovanie cez pätu až po špičku. Keď je modrina výraznejšia, poškodili sa i cievne zväzky a opuch pretrváva dlhšie. Nestratili sa ťažkosti ani po troch týždňoch? Určite navštívte odborníka. „Chôdzu môže znepríjemňovať úlomok, prípadne bolo podvrtnutie spojené s odtrhnutím úponových častí šliach,“ objasňuje odborníčka.
POUŽITE PÁSKU
Po podvrtnutiach je vhodnejšia pevnejšia obuv. Do práce prejdite v teniskách a tam sa prezujte. Určite neriskujte vysoké podpätky. Rekreační športovci si môžu členky neskôr spevňovať takzvaným tejpom. Ide o špeciálnu pásku, ktorú odborník lepí na kožu, čím spevňuje vnútorné štruktúry.
V prípade chronických ťažkostí je nutná bandáž. Vážnejšie poúrazové stavy musí zobrať do rúk rehabilitačný pracovník alebo ortopéd. „Každý kĺb má svoj základný pohybový vzorec. Ak vás niečo dlhodobo bolí, určitým prirodzeným pohybom sa vyhýbate a vymieňate ich za iné, čo môže spôsobovať inú bolesť. Keď sa opakujú podvrtnutia na členku, podvedome sa ho snažíte menej zaťažovať, ale takto väčšmi zaťažujete iné časti tela, čo pocítite,“približuje športová lekárka.
Opuchom po podvrtnutí sa vyvarujte aj pravidelným posilňovaním. Niekedy postačí zdvíhanie a premiestňovanie predmetu špičkou nohy. Vhodné sú i podrepy, skákanie na trampolíne, prípadne balančné cvičenie na bosu. Pred akýmkoľvek športovaním si nezabudnite chodidlá rozcvičiť. Postačí ľahký poklus na mieste či krúženie do strán.
OBUV NA MIERU
Každé chodidlo má svoju architektoniku, nazývame ju klenba. Ak ju nebudete rešpektovať pri výbere obuvi, výrazne zvyšujete riziko poranenia, ale i opuch členku. „Poklesnutá klenba môže spôsobiť bolesti hlavy, predkolenia, ale i poruchy prekrvenia,“ hovorí skúsená odborníčka.
„Topánky si vyberajte podľa činnosti, ktorú momentálne robíte. Ani celodenné nosenie tenisiek nie je vhodné. Pre ženy je najideálnejšia výška podpätkov tri a pol až štyri centimetre.“ Pri kúpe každých topánok zohľadnite typ chodidla. Niekto má ukončenie prstov rovné, inému výrazne vytŕča palec na nohe. Pri nákupe sa obrňte trpezlivosťou. Pokiaľ vás trápia bolestivé päty, poobzerajte sa po športovej obuvi, ktorá je vďaka špeciálnej bubline v tejto oblasti mäkšia.
Na trhu nájdete aj takzvané termoplastové vložky, ktoré zaručia, aby ste našľapovali na celé chodidlo. Mnohí ľudia kráčajú cez jeho vonkajší okraj, vtedy je riziko podvrtnutia vyššie. To, ako našľapujete, vám ukáže napríklad chôdza po piesku naboso.