MENU
zdravy-zivot

Vyliečte vredy za tri dni: Takto sa odteraz začnite stravovať

Žalúdočné vredy zvyknú potrápiť ostrou bolesťou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Vyliečte vredy za tri dni: Takto sa odteraz začnite stravovať

Každý deň začnite raňajkami. Ak kávu, tak až po nich. Ale nikdy nie s mliekom!

Žalúdok a dvanástnik pomôže hojiť správna skladba na tanieri. Dobrá správa! Väčšinu dobrôt môžete, zákazov je len pár, ale prísnych. Tmavé pečivo napríklad prispeje k zníženiu hladiny kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, brokolica zas pohrozí helikobakterovi.

Spočiatku len varené a dusené pokrmy, nie príliš studené alebo horúce,“ pridáva radu MUDr. Jarolím Šutka a prízvukuje, že káva nalačno vred vydráždi. Neprovokujte ani uchytávaním jedla počas dňa. Najedzte sa párkrát a poriadne, ale nie do prasknutia. Každý hlt totiž vydurí kyselinu, rovnako ako kalcium v mlieku.

Čo patrí na tanier žalúdkarov? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor