MENU
zdravy-zivot

Podráždili ste si pankreas? Petržlen pomôže proti zápalu i cukrovke

Posviatočné trávenie upokojí petržlenová vňať.
Zdravý život

Podráždili ste si pankreas? Petržlen pomôže proti zápalu i cukrovke

Táto bylinka obsahuje správne vitamíny pre poškodený orgán a pomáha bojovať aj proti cukrovke.

Výskum z tureckého Istanbulu ukázal, že petržlenová vňať je nielen výborná bylinka na dochutenie jedál, ale mal by ju denne konzumovať aj každý cukrovkár. Účinok tohto prípravku ľudovej medicíny na pankreatické B bunky vedci overovali na skupine samčích potkanov. V diabetickej skupine, ktorej podávali petržlenový extrakt, sa morfologické zmeny nelíšili od kontrolnej diabetickej skupiny, zatiaľ čo hladiny glukózy v krvi v diabetickej skupine, pri ktorej sa použil rastlinný extrakt, sa v porovnaní s ňou znížili. Zároveň spozorovali aj pokles hmotnosti.

Bomba na všetko

Petržlenová vňať obsahuje plnú zbroj vitamínov potrebných pre ozdravenie pankreasu – hlavne B, C, K a A. C vitamín je skvelý na imunitu, áčko zasa pomôže so zrakom, ktorý sa následkom poruchy pankreasu a cukrovky môže horšiť. Rovnako je bohatá na minerály ako železo, zinok, vápnik, horčík či bielkoviny, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, betakarotén, kyselinu pantoténovú a listovú.

Tieto výživné látky tak pomáhajú zlepšiť trávenie, po konzumácii jedla k sviežemu dychu a uľavia i žalúdku. Vo vňati nájdete dostatok látok na to, aby znížili hladinu cukru v krvi, podporili trávenie a vylučovanie žlče, znížili plynatosť a nafukovanie, stimulovali trávenie tukov a bielkovín, účinkovali proti zápalom a infekciám a celkovo detoxikovali organizmus.

2 polievkové lyžice petržlenovej vňate obsahujú dennú dávku vitamínu K. Pozor! S petržlenovou vňaťou by to nemali preháňať tehotné ani obličkári.
 

 

Ako si ju pripraviť?

  • do polievky ako ochucovadlo
  • čerstvo či sušenú ako ochucovadlo do jedál
  • ako pesto do šalátov alebo nátierok

Petržlen v šálke aj v mraze 

Jednou z možností prípravy je čaj. Do štvrtiny šálky nasypte vňať z petržlenu a zalejte horúcou vodou. Luhujte asi 5 minút, potom vňať vyberte. Enzýmy v ňom pomôžu zvýšiť činnosť tráviaceho a vylučovacieho systému. Ak čerstvú petržlenovú vňať nasekáte na drobno a uložíte na horšie časy do mrazničky, stratí len minimum vitamínov i minerálov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia