MENU
zdravy-zivot

Podráždili ste si pankreas? Petržlen pomôže proti zápalu i cukrovke

Posviatočné trávenie upokojí petržlenová vňať.
Zdravý život

Podráždili ste si pankreas? Petržlen pomôže proti zápalu i cukrovke

Táto bylinka obsahuje správne vitamíny pre poškodený orgán a pomáha bojovať aj proti cukrovke.

Výskum z tureckého Istanbulu ukázal, že petržlenová vňať je nielen výborná bylinka na dochutenie jedál, ale mal by ju denne konzumovať aj každý cukrovkár. Účinok tohto prípravku ľudovej medicíny na pankreatické B bunky vedci overovali na skupine samčích potkanov. V diabetickej skupine, ktorej podávali petržlenový extrakt, sa morfologické zmeny nelíšili od kontrolnej diabetickej skupiny, zatiaľ čo hladiny glukózy v krvi v diabetickej skupine, pri ktorej sa použil rastlinný extrakt, sa v porovnaní s ňou znížili. Zároveň spozorovali aj pokles hmotnosti.

Bomba na všetko

Petržlenová vňať obsahuje plnú zbroj vitamínov potrebných pre ozdravenie pankreasu – hlavne B, C, K a A. C vitamín je skvelý na imunitu, áčko zasa pomôže so zrakom, ktorý sa následkom poruchy pankreasu a cukrovky môže horšiť. Rovnako je bohatá na minerály ako železo, zinok, vápnik, horčík či bielkoviny, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, betakarotén, kyselinu pantoténovú a listovú.

Tieto výživné látky tak pomáhajú zlepšiť trávenie, po konzumácii jedla k sviežemu dychu a uľavia i žalúdku. Vo vňati nájdete dostatok látok na to, aby znížili hladinu cukru v krvi, podporili trávenie a vylučovanie žlče, znížili plynatosť a nafukovanie, stimulovali trávenie tukov a bielkovín, účinkovali proti zápalom a infekciám a celkovo detoxikovali organizmus.

2 polievkové lyžice petržlenovej vňate obsahujú dennú dávku vitamínu K. Pozor! S petržlenovou vňaťou by to nemali preháňať tehotné ani obličkári.
 

 

Ako si ju pripraviť?

  • do polievky ako ochucovadlo
  • čerstvo či sušenú ako ochucovadlo do jedál
  • ako pesto do šalátov alebo nátierok

Petržlen v šálke aj v mraze 

Jednou z možností prípravy je čaj. Do štvrtiny šálky nasypte vňať z petržlenu a zalejte horúcou vodou. Luhujte asi 5 minút, potom vňať vyberte. Enzýmy v ňom pomôžu zvýšiť činnosť tráviaceho a vylučovacieho systému. Ak čerstvú petržlenovú vňať nasekáte na drobno a uložíte na horšie časy do mrazničky, stratí len minimum vitamínov i minerálov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor