MENU
zdravy-zivot

Podeľme sa a pomôžme tým, ktorí si sami pomôcť nedokážu

Ilustračná foto
Zdravý život

Podeľme sa a pomôžme tým, ktorí si sami pomôcť nedokážu

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Táto túžba je o to väčšia, ak vaše dieťa trápia zdravotné problémy a potrebuje špeciálnu starostlivosť.

Adélka zažila počas prvých rokov svojho života veľa nepríjemných a bolestivých dní, možno viac ako niekto za celý život. Jej neľahký príbeh podnietil vznik neziskovej organizácie Adélka, n.o., ktorá funguje od roku 2010. „Pomáhame zdravotne ťažko postihnutím deťom, ktoré potrebujú okrem lásky rodičov a špeciálnej dvadsaťštyrihodinovej starostlivosti aj niečo navyše, čo zdravým deťom nechýba. Ide predovšetkým o špeciálne zdravotnícke a fyzioterapeutické pomôcky, rehabilitácie, množstvo výživových doplnkov, liekov a iných prípravkov napr. na posilnenie imunity,“ hovorí riaditeľ neziskovej organizácie a otec Adélky, Stanislav Ondirko.

Adélke úsmev nechýba ani v ťažkých situáciach.Adélke úsmev nechýba ani v ťažkých situáciach.
Adélke úsmev nechýba ani v ťažkých situáciach.
Zdroj: archív S.O.

„Keď sa vám narodí dieťa, ktoré je iné ako ostatné deti a má nejaké zdravotné ťažkosti alebo obmedzenie, potrebuje preňho zabezpečiť rôzne zdravotné pomôcky. Tie väčšinou nie sú hradené zo zdravotného poistenia a nakoľko ide o neštandardné prístroje a zariadenia sú často aj pomerne drahé,“ vysvetľuje pán Ondirko. A keďže každý rodič chce svojmu dieťaťu zabezpečiť, aby mohlo žiť ako tak normálny život, robí preto všetko čo vie. „Väčšinou máte dve možnosti. Tou prvou požiadať o pomoc štát – Úrad práce sociálnych vecí a rodiny alebo zdravotnú poisťovňu, kde podmienky poskytnutia príspevku sú dané zákonom, ktorý nie vždy zohľadňuje špecifiká vášho dieťaťa. Druhou a často využívanou voľbou je požiadať o príspevok rôzne nadácie alebo iné podobné organizácie, kde musíte napísať nejaký projekt a zdôvodniť potrebu toho, o čo žiadate a čakať, kým vám to niekto schváli.“

Adélka, n. o.Adélka, n. o.
Zdroj: archív S.O.

Celú fotogalériu nájdete TU.

Ondirkovci skúsili obidve možnosti. Nakoniec dospeli k rozhodnutiu založiť neziskovú organizáciu. Cieľom bolo osloviť čo najviac známych, ale aj neznámych ľudí s prosbou venovať im 2 % z dane. „Z takto získaných finančných prostriedkov sme potom mohli spolufinancovať Adélke napríklad kúpu invalidného vozíka alebo špeciálneho kočiara, prípadne pomerne drahej rehabilitácie,“ objasňuje Stanislav Ondirko.

Na presuny z domu potrebuje špeciálny kočiar.Na presuny z domu potrebuje špeciálny kočiar.
Na presuny z domu potrebuje špeciálny kočiar.
Zdroj: archív S.O.

Adélka, n. o. svoju činnosť postupne rozšírila a dnes už pomáha viacerým zdravotne znevýhodneným deťom a ich rodinám. „Naša pomoc je rýchla a adresná, nakoľko deti a ich rodiny, ktorým pomáhame osobne poznáme,“ hovorí pán Ondirko a vysvetľuje, že sa zameriavajú najmä na spolufinancovanie doplatkov za lieky či zdravotnícke pomôcky, uvádza nám aj konkrétny príklad. „Z úradu dostanete príspevok na vozík v určitej výške, ale vy chcete pre svoje dieťa kvalitatívne lepší predovšetkým výrazne ľahší ako máte schválený s doplnkami, ktoré nie sú preplácané, nakoľko ide o nadštandard. Takým nadštandardným doplnkom sú napr. kryty kolies alebo rúčky na tlačenie vozíka pre doprovod, antidekubitná podložka na sedenie alebo pršiplášť, kde doplatok za kus sa pohybuje rádovo aj v stovkách eur.“

„Všetci čo pracujeme pre našu neziskovku, „fungujeme“ len v rámci voľného času, bez nároku na akúkoľvek finančnú odmenu nemáme žiadnych zamestnancov,“ vysvetľuje jej riaditeľ. Adélka je malá nezisková organizácia a ich pomoc je limitovaná tým, čo dokážu v priebehu roka vyzbierať od dobrých ľudí formou darov alebo poukázaním 2 % z daní. „Chcem poďakovať všetkým, ktorí nám, teda deťom z našej neziskovky, počas tých 10-tich rokov našej existencie venovali svoje peniažky."

Dnes je už z Adélky mladá slečna.Dnes je už z Adélky mladá slečna.
Dnes je už z Adélky mladá slečna.
Zdroj: archív S.O.

Činnosť organizácie Adélka sa v poslednej dobe rozšírila aj o pomoc pre rodiny zo sociálne znevýhodneného prostredia. „V spolupráci so spoločnosťou Lidl participujeme na projekte „Podeľ sa a pomôž“ v rámci nášho okresu, kde vyzbierané trvanlivé potraviny v predajni Lidl v Sabinove odovzdáme rodinám, ktorých finančná situácia v dnešnej neľahkej dobe nie je najlepšia a často majú problém si zakúpiť aj základné potraviny,“ vysvetľuje Stanislav Ondirko, ktorý dodáva, že na tomto projekte pri distribúcii vyzbieraných potravín spolupracujú aj s občianskym združením Samaritán.

Ako môžete pomôcť?

Ak chcete na Vianoce niekoho naozaj potešiť, podeľte sa a pomôžte tým, ktorí to potrebujú najviac. Zapojiť sa do projektu „Podeľ sa a pomôž“ aj naozaj jednoduché, veď pomáhať je ľudské. Stačí, ak ako zákazník odovzdáte časť nakúpených trvanlivých a suchých potravín do špeciálne označeného koša v akejkoľvek Lidl predajni na Slovensku, v zóne za pokladnicami. Každý kôš je označený nielen logom spoločnosti Lidl a názvom projektu „Podeľ sa pomôž“, ale aj špeciálnym plagátom s názvom organizácie, ktorej zozbierané potraviny poputujú. Vďaka tomu viete, komu vaša potravinová podpora pomôže a podporíte tým komunitu priamo vo svojom meste či blízkom okolí.

Ktoré potraviny sú vhodné na darovanie?
Všetky suché a trvanlivé potraviny ako napríklad:

  • cestoviny
  • ryža
  • múka
  • strukoviny
  • cukor, soľ, koreniny
  • olej
  • ovsené vločky
  • cereálie
  • konzervy trvanlivé mlieko 

Viacej o projekte Podeľ sa a pomôž, ktorým podporuje spoločnost Lidl vybrané organizácie vo viac ako 90tich mestách na Slovensku a taktiež ich kompletný zoznam nájdete tu: https://www.spolocenskazodpovednost.sk/spolocnost#podel-sa-pomoz

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia