MENU
zdravy-zivot

Počuli ste už o hémovom železe? 5 vecí, ktoré sa oplatí vedieť

Chcete doplniť železo? Potom hľadajte jeho zdroje v mäsitej strave.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Počuli ste už o hémovom železe? 5 vecí, ktoré sa oplatí vedieť

Vstrebáva sa v tele omnoho lepšie ako nehémové. Kde ho hľadať a ktoré sú najlepšie zdroje?

Cítite únavu, ste bez energie a do všetkého sa musíte nútiť? Na vine nemusí byť jarná únava, ale málo železa v krvi. Jeho nedostatok spôsobí, že sa vám ťažko dostáva kyslík do dôležitých orgánov, a preto telo vysiela signály vyčerpania. Prečo je to tak?

Čítajte aj: Ako spoznáte, že máte málo železa? Budete prekvapení! 

„Železo je životne dôležitý stopový prvok. Jeho hlavným významom je, že ako súčasť hemoglobínu zabezpečuje prepravu kyslíka z pľúc do tkanív a opačným smerom posiela oxid uhličitý naspäť do pľúc. Obsahuje ho aj myoglobín, krvný proteín, vyskytujúci sa vo svaloch, ktorý slúži ako zásobáreň kyslíka pri svalovej práci,” vysvetľuje vedkyňa Žofia Rádiková zo Slovenskej akadémie vied, prečo je železo pre telo také dôležité.

Bez železa sa telo dusí. Napumpujte ho z chutných dobrôt

Srdcu dá zabrať

Keď má krv menej hemoglobínu, kapacita pre transport kyslíka klesá. O to viac musí srdce zvýšiť obrátky, aby pumpovalo častejšie krv cez orgány nášho tela. A tým je srdce oveľa viac namáhané. Organizmus nás preto upozorňuje, že niečo nie je v poriadku. Prečítajte si 5 vecí, ktoré by ste o nedostatku železa mali vedieť, a prečo sa zamerať na hémové železo.

1. Čo si treba všímať

Najčastejšími príznakmi nedostatku železa sú únava, rýchle zadýchanie, silné búšenie srdca už pri ľahkých aktivitách alebo príliš vysoká tepová frekvencia oproti norme. Neskôr sa príznaky môžu zhoršiť – dusenie, vyčerpanosť či chronická únava. Tento akútny stav nazývame anémia z nedostatku železa.

2. Komu môže chýbať

Medzi najohrozenejšie skupiny, ktoré môžu trpieť nedostatkom železa, patria tehotné ženy, silno menštruujúce ženy a tínedžeri. Ohrození sú aj ľudia pri väčšej strate krvi, ale aj pacienti trpiaci chronickými zápalmi a ochoreniami tráviacej sústavy.

3. Prečo nesmie chýbať

Ak nedostatok železa dlhodobo neriešite, môže to mať vážne následky. U tehotných môže byť ohrozené zdravie a život matky aj dieťaťa, hrozí predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa, či zvýšená náchylnosť na infekcie. V ohrození sú aj ďalšie skupiny ľudí. Nechajte si preto vyšetriť krv u vášho lekára, ktorý okamžite zistí, či trpíte nedostatkom železa.

4. Kde hémové železo hľadať

Pri riešení nedostatku železa platí základné pravidlo - dôležitá je pestrá strava. V živočíšnych potravinách sa nachádza hémové železo, v rastlinných nájdeme nehémové. Aký je medzi nimi rozdiel? Hémové sa vie do nášho tela vstrebať niekoľkonásobne lepšie ako nehémové. Zdrojom hémového je červené mäso (hovädzie, bravčové, prípadne vnútornosti), zdrojom nehémového sú strukoviny, listová zelenina, semiačka. Ale pozor, čaj, káva, mlieko, kakao dokážu významne znížiť vstrebávanie rastlinného, nehémového železa.

5. Dopĺňať len opatrne

Niekedy však pestrá strava na doplnenie železa nestačí. Prípravkov obsahujúcich železo je v lekárňach veľa, ale dôležité je vybrať si taký, ktorý obsahuje prírodné hémové železo. Dopĺňanie bude vďaka tomu rýchlejšie, efektívnejšie a bez tráviacich ťažkostí. Zároveň jeho vstrebávanie neovplyvnia iné skonzumované potraviny a nápoje, tvrdia výrobcovia. A hoci sú výživové doplnky s hémovým železom vhodné aj pre tehotné ženy, deti od 12 rokov a celiatikov, bez konzultácie s lekárom sa do užívania sami radšej napúšťajte. 

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor