Cítite únavu, ste bez energie a do všetkého sa musíte nútiť? Na vine nemusí byť jarná únava, ale málo železa v krvi. Jeho nedostatok spôsobí, že sa vám ťažko dostáva kyslík do dôležitých orgánov, a preto telo vysiela signály vyčerpania. Prečo je to tak?
Čítajte aj: Ako spoznáte, že máte málo železa? Budete prekvapení!
„Železo je životne dôležitý stopový prvok. Jeho hlavným významom je, že ako súčasť hemoglobínu zabezpečuje prepravu kyslíka z pľúc do tkanív a opačným smerom posiela oxid uhličitý naspäť do pľúc. Obsahuje ho aj myoglobín, krvný proteín, vyskytujúci sa vo svaloch, ktorý slúži ako zásobáreň kyslíka pri svalovej práci,” vysvetľuje vedkyňa Žofia Rádiková zo Slovenskej akadémie vied, prečo je železo pre telo také dôležité.
Bez železa sa telo dusí. Napumpujte ho z chutných dobrôt
Srdcu dá zabrať
Keď má krv menej hemoglobínu, kapacita pre transport kyslíka klesá. O to viac musí srdce zvýšiť obrátky, aby pumpovalo častejšie krv cez orgány nášho tela. A tým je srdce oveľa viac namáhané. Organizmus nás preto upozorňuje, že niečo nie je v poriadku. Prečítajte si 5 vecí, ktoré by ste o nedostatku železa mali vedieť, a prečo sa zamerať na hémové železo.
1. Čo si treba všímať
Najčastejšími príznakmi nedostatku železa sú únava, rýchle zadýchanie, silné búšenie srdca už pri ľahkých aktivitách alebo príliš vysoká tepová frekvencia oproti norme. Neskôr sa príznaky môžu zhoršiť – dusenie, vyčerpanosť či chronická únava. Tento akútny stav nazývame anémia z nedostatku železa.
2. Komu môže chýbať
Medzi najohrozenejšie skupiny, ktoré môžu trpieť nedostatkom železa, patria tehotné ženy, silno menštruujúce ženy a tínedžeri. Ohrození sú aj ľudia pri väčšej strate krvi, ale aj pacienti trpiaci chronickými zápalmi a ochoreniami tráviacej sústavy.
3. Prečo nesmie chýbať
Ak nedostatok železa dlhodobo neriešite, môže to mať vážne následky. U tehotných môže byť ohrozené zdravie a život matky aj dieťaťa, hrozí predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa, či zvýšená náchylnosť na infekcie. V ohrození sú aj ďalšie skupiny ľudí. Nechajte si preto vyšetriť krv u vášho lekára, ktorý okamžite zistí, či trpíte nedostatkom železa.
4. Kde hémové železo hľadať
Pri riešení nedostatku železa platí základné pravidlo - dôležitá je pestrá strava. V živočíšnych potravinách sa nachádza hémové železo, v rastlinných nájdeme nehémové. Aký je medzi nimi rozdiel? Hémové sa vie do nášho tela vstrebať niekoľkonásobne lepšie ako nehémové. Zdrojom hémového je červené mäso (hovädzie, bravčové, prípadne vnútornosti), zdrojom nehémového sú strukoviny, listová zelenina, semiačka. Ale pozor, čaj, káva, mlieko, kakao dokážu významne znížiť vstrebávanie rastlinného, nehémového železa.
5. Dopĺňať len opatrne
Niekedy však pestrá strava na doplnenie železa nestačí. Prípravkov obsahujúcich železo je v lekárňach veľa, ale dôležité je vybrať si taký, ktorý obsahuje prírodné hémové železo. Dopĺňanie bude vďaka tomu rýchlejšie, efektívnejšie a bez tráviacich ťažkostí. Zároveň jeho vstrebávanie neovplyvnia iné skonzumované potraviny a nápoje, tvrdia výrobcovia. A hoci sú výživové doplnky s hémovým železom vhodné aj pre tehotné ženy, deti od 12 rokov a celiatikov, bez konzultácie s lekárom sa do užívania sami radšej napúšťajte.
Môže vás zaujímať:
- Orechy proti prejedaniu. Toľko prínosov pre zdravie ste ani nečakali!
- Ste unavení a bez nálady? Pri príznakoch anémie doplňte železo
- Chýba vám železo či vápnik? Vyskúšajte silu liečivých olejov
- Chia, ľanové, tekvicové... Ako jesť semiačka, aby vám prospeli?
- Oriešky, semiačka, strukoviny: Ako ich namáčať, aby boli zdravšie?