MENU
zdravy-zivot

Pocity osamelosti? Sme v tom spolu! Čo robiť, kým KORONA prestane zúriť?

Aj toho najpozitívnejšieho človeka môžu prepadnúť pocity úzkosti. Pokojne si poplačte. Nič nepotláčajte, je to prirodzené.
Zdravý život

Pocity osamelosti? Sme v tom spolu! Čo robiť, kým KORONA prestane zúriť?

Pozreli ste filmy, umyli okná, prečítali knihu... ešte sme len na začiatku boja s nebezpečným vírusom a už vám začína byť doma otupno? Tak sa z toho poďme spolu vyhrabať!

Spôsob našich životov sa otočil o 180 stupňov. Nemali sme čas, plánovali kúpu ďalších vecí, ktoré by nám vlastne ani nechýbali, ponáhľali sa, tlačili nás s termínmi. Zrazu sme sa zastavili. Máme priestor prehodnocovať a mnohí možno za tieto týždne doma prídeme na to, kam sa chceme uberať, a ktoré malichernosti nám ich riešením zbytočne maria cestu k vnútornej spokojnosti.

Odborníčka radí: Stres a úzkosť pod kontrolou. Ako byť psychicky fit?

Odkladali sme stretnutia a vystačili sme si komunikáciou cez sociálne siete. Len si predstavte, aké krásne a vzácne bude po tomto všetkom reálne objatie od tých, ktorí sú pre nás dôležití. Už viete, za kým pobežíte a koho pozvete na dobrú kávu s koláčom či pohár vína? Ak na vás pre toto doľahne chvíľka smútku, povedzte samým sebe, že je to v poriadku. Všetko, čo za to stojí, na vás počká.

Pocit osamelosti je prirodzený

Či už pri sebe svojich blízkych máte alebo ste v tejto situácii doma sami, aj toho najpozitívnejšieho človeka môžu prepadnúť pocity úzkosti. Pokojne si posmúťte a poplačte. Nič nepotláčajte, je to prirodzené.

Trochu ticha a samoty vás znova naštartuje a podporí tvorbu mozgových buniek

Nie je hanba priznať si ju

Najdôležitejšie je zdieľať svoje pocity s ľuďmi, ktorých máte radi. Aj s tými na diaľku. Chýbajú vám rodičia? Priatelia? Zavolajte im, povedzte im to alebo napíšte. Tešme sa, že v dnešnej dobe máme technológie, cez ktoré sa môžeme počuť i vidieť.Nie je hanba priznať si ju

Najdôležitejšie je zdieľať svoje pocity s ľuďmi, ktorých máte radi. Aj s tými na diaľku. Chýbajú vám rodičia? Priatelia? Zavolajte im, povedzte im to alebo napíšte. Tešme sa, že v dnešnej dobe máme technológie, cez ktoré sa môžeme počuť i vidieť.
Nie je hanba priznať si ju Najdôležitejšie je zdieľať svoje pocity s ľuďmi, ktorých máte radi. Aj s tými na diaľku. Chýbajú vám rodičia? Priatelia? Zavolajte im, povedzte im to alebo napíšte. Tešme sa, že v dnešnej dobe máme technológie, cez ktoré sa môžeme počuť i vidieť.
Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Osamelosť je totiž stav mysle, kedy samotu cítite aj ak vám niekto robí spoločnosť, nie ešte v momentálnej situácii a s očakávaniami, ako dlho potrvá.

Čo pomôže? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor