MENU
zdravy-zivot

Pociťujte pri behu bolesť? Možno vás trápi bežecké koleno

Koleno
....vonkajší okraj chodidla na šírku dvoch prstov od konca päty

Súvisiace témy

Zdravý život

Pociťujte pri behu bolesť? Možno vás trápi bežecké koleno

Nie je výsadou bežcov, objaviť sa môže aj u cyklistov. Ako sa možno syndrómu vyvarovať a kedy treba naopak zbystriť pozornosť?

Ohlásila sa pri behu nepríjemná bolesť kolena? Najčastejšie sa objavuje na jeho vonkajšej strane a ide o takzvaný iliotibiálny syndróm. Niekedy vám môžu ťažkosti znepríjemniť aj bežnú chôdzu.

Väčšinou len kĺže

Za všetkým sa skrýva iliotibiálna šľacha, hrubší väzivový pás, ktorý sa ťahá od panvy po vonkajšej strane stehna až k hlave holennej kosti. Prechádza cez dva kĺby. Za zvyčajných podmienok sa bez problémov kĺže okolo kolenného kĺbu. V prípade bežeckého kolena sa však opakovane trie o kosť. Väzivové tkanivo sa tak „stresuje“, čo sa pomôže postupne pretaviť do zápalu. Najčastejšie sa syndróm vyskytuje u bežcov na dlhé trate, ale aj cyklistov, uvádza nemecký portál gesundheit.de. Považuje sa za hlavnú príčinu bolesti na vonkajšej strane kolena.

Iliotibiálny trakt sa ťahá od panvy po vonkajšej strane stehna až k hlave holennej kosti.Iliotibiálny trakt sa ťahá od panvy po vonkajšej strane stehna až k hlave holennej kosti.
Iliotibiálny trakt sa ťahá od panvy po vonkajšej strane stehna až k hlave holennej kosti.
Zdroj: Shutterstock

Za bežeckým kolenom sa väčšinou skrýva nesprávna technika alebo preťaženie pohybového aparátu. Môže byť aj výsledkom oslabených stabilizátorov panvy. To môže spôsobiť, že bedrový kĺb nebude v správnej pozícii, poklesne a iliotibiálny trakt bude príliš zaťažený. Za ťažkosťami sa môžu skrývať aj skrátené svaly na vonkajšej strane stehna, obezita, zlé postavenie chodidla, najmä jeho nakláňanie k vonkajšiemu okraju, ale i rozličná dĺžka nôh. Pozor si treba dať aj na príliš „nasekané“ tréningy.  

Stačia príznaky

K typickým príznakom patrí ostrá bolesť na vonkajšej stranne kolenného kĺbu. Objaviť sa môže aj opuch kolena alebo na dotyk prehriaty kolenný kĺb. Spočiatku bolesť  zaregistrujete len pri behu, neskôr i pri chôdzi, uvádza stránka gesundheit.de. U cyklistov pri jazde na bicykli. Odborník syndróm obvykle diagnostikuje po popísaní príznakov. Na potvrdenie sa môže použiť zobrazovacie metódy. Pri liečbe je najdôležitejší pokoj a odstránenie vyvolávajúcich faktorov. Pomôžu i protizápalové masti, prípadne tejping. Zlepšenie nastane v priebehu dvoch až šiestich týždňov. Len vo výnimočných prípadoch je nutný chirurgický zákrok, kedy sa trakt prereže a tým predĺži.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor