MENU
zdravy-zivot

Pocit po jedle naznačujúci zákerný NÁDOR. Všimnite si ho včas!

Pocit po jedle naznačujúci zákerný NÁDOR. Všimnite si ho včas!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pocit po jedle naznačujúci zákerný NÁDOR. Všimnite si ho včas!

Konzumácia plesnivých potravín, fajčenie a alkohol. Vznik tejto rakoviny ovplyvňuje množstvo faktorov, niektoré ani nie sme schopní ovplyvniť.

Rakovinou žalúdka, ktorej podľahol známy gynekológ a sexuológ Radim Uzel je často veľmi ťažko rozpoznateľná. Jej príznaky nie sú také známe a ľudia ju tak často objavia až príliš neskoro.

Prvotné signály môže pacient, a často aj lekár, podceniť. Objaviť sa môže najčastejšie nechutenstvo, nevoľnosť, bolesti v podbrušku, chudnutie, slabosť a únava. Ak je nádor v hornej časti žalúdka, môže sa prejaviť sťaženým prehĺtaním a chorý má pocit, že mu jedlo uviazlo v hltane.

Úľava po jedle 

Ťažkosti sú veľmi podobné ako u vredovom ochorení žalúdka, pocit nadúvania a bolestí brucha nalačno a naopak úľavou od problémov po jedle. V pokročilých štádiách už chorý môže zvraciať krv alebo sa krv objavuje v stolici. Podobne sa ale prejavujú aj iné choroby tráviaceho traktu, takže nie je treba vždy myslieť na najhoršie. Čo však netreba nikdy podceniť, je vyšetrenie u lekára.

Ste v ohrození?

Presná príčina vzniku karcinómu žalúdka nie je jasná. Podľa lekárov existujú ale genetické a rizikové faktory, ktoré pravdepodobnosť ochorenia zvyšujú. Zhubný nádor žalúdka častejšie postihuje mužov a ženy, ktorí:

  • majú v rodine opakovaný výskyt nádoru žalúdka
  • majú vysoký príjmom soli, údených potravín a nízky príjem ovocia
  • fajčia tabak
  • trpia žalúdočnými vredmi spôsobenými baktériou Helicobacter pylori
  • majú chronické zápaly žalúdka, napríklad trpia dlhodobým gastroesofageálnym refluxom

Prevencia

Aj keď nie je známa jasná príčina choroby, je zrejme, že ju zhoršuje nekvalitná strava a tiež cigaretový dym. Z jedál je pre organizmus nevhodné vyprážanie a grilovanie, ktoré vytvára karcinoidy. Nebezpečné sú aj plesne v potravinách, nadmerné množstvo soli, nedostatok vlákniny a vitamínov z ovocia a zeleniny.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor