MENU
zdravy-zivot

Pocit po jedle naznačujúci zákerný NÁDOR. Všimnite si ho včas!

Pocit po jedle naznačujúci zákerný NÁDOR. Všimnite si ho včas!
Zdravý život

Pocit po jedle naznačujúci zákerný NÁDOR. Všimnite si ho včas!

Konzumácia plesnivých potravín, fajčenie a nadmiera alkoholu. Na vznik tejto rakoviny má vplyv veľké množstvo faktorov, z ktorých niektoré ani nie sme schopní ovplyvniť.

Rakovinou žalúdka, ktorej podľahol známy gynekológ a sexuológ Radim Uzel je často veľmi ťažko rozpoznateľná. Jej príznaky nie sú také známe a ľudia ju tak často objavia až príliš neskoro.

Prvotné signály môže pacient, a často aj lekár, podceniť. Objaviť sa môže najčastejšie nechutenstvo, nevoľnosť, bolesti v podbrušku, chudnutie, slabosť a únava. Ak je nádor v hornej časti žalúdka, môže sa prejaviť sťaženým prehĺtaním a chorý má pocit, že mu jedlo uviazlo v hltane.

Úľava po jedle 

Ťažkosti sú veľmi podobné ako u vredovom ochorení žalúdka, pocit nadúvania a bolestí brucha nalačno a naopak úľavou od problémov po jedle. V pokročilých štádiách už chorý môže zvraciať krv alebo sa krv objavuje v stolici. Podobne sa ale prejavujú aj iné choroby tráviaceho traktu, takže nie je treba vždy myslieť na najhoršie. Čo však netreba nikdy podceniť, je vyšetrenie u lekára.

Ste v ohrození?

Presná príčina vzniku karcinómu žalúdka nie je jasná. Podľa lekárov existujú ale genetické a rizikové faktory, ktoré pravdepodobnosť ochorenia zvyšujú. Zhubný nádor žalúdka častejšie postihuje mužov a ženy, ktorí:

  • majú v rodine opakovaný výskyt nádoru žalúdka
  • majú vysoký príjmom soli, údených potravín a nízky príjem ovocia
  • fajčia tabak
  • trpia žalúdočnými vredmi spôsobenými baktériou Helicobacter pylori
  • majú chronické zápaly žalúdka, napríklad trpia dlhodobým gastroesofageálnym refluxom

Prevencia

Aj keď nie je známa jasná príčina choroby, je zrejme, že ju zhoršuje nekvalitná strava a tiež cigaretový dym. Z jedál je pre organizmus nevhodné vyprážanie a grilovanie, ktoré vytvára karcinoidy. Nebezpečné sú aj plesne v potravinách, nadmerné množstvo soli, nedostatok vlákniny a vitamínov z ovocia a zeleniny.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor