MENU
zdravy-zivot

Aj vás pobolievajú kríže? Možno im pomôže táto maličkosť

Aj stavce môžu byť smädné.

Súvisiace témy

Zdravý život

Aj vás pobolievajú kríže? Možno im pomôže táto maličkosť

Chrbticu môžete trápiť nielen dlhým sedením či nevhodným zdvíhaním ťažkých predmetom, ale i úplne bežným prehreškom.

Platnička sa bez vody dehydruje, a tým sa zvraští. To vás ešte nebude príliš bolieť. Ak budete pitný režim podceňovať dlhodobo, urýchlite starnutie stavcov. S pribúdajúcimi rokmi sa môžu medzi stavcami vytvoriť výrastky, ktoré spôsobujú bolesť. Pomôcť im môže aj dôsledný pitný režim. Platničky môžu byť skutočne smädné. Rôsol, ktorý sa nachádza v jadre platničky, tvorí takmer z 88-tich percent voda.

Kde sa stráca?

Voda z rôsolovitej látky jadra platničky sa stráca už len pôsobením vlastnej hmotnosti tela. Ak celý deň stojíte, platnička sa zmenšuje. Stačí si večer ľahnúť a voda sa opäť dostane do jadra platničky. Tá opäť získava svoju stratenú hrúbku. Snažte sa chrbát večer nezaťažovať, skôr mu pri opätovnej hydratácii pomôžu cviky, ktoré ho poriadne natiahnu. Ak budete na platničky ustavične tlačiť, nebudú mať čas na regeneráciu.

Nie sú pružné

Tlmia nárazy, zabezpečujú oporu hornej polovici tela a pohyblivosť celej chrbtice. Vekom prirodzene dochádza k zmenách na medzistavcových platničkách. Postupne strácajú schopnosť viazať vodu a sú menej pružné. Celý proces sa odštartujte medzi 20-tkou a 30-tkou. Práve preto sú platničky aj viac ohrozené. Prirodzené starnutie môžete spomaliť nielen cvičením, ale aj správnym pitným režimom.

Suchá bolí

Orientovať sa môžete podľa základného vzorca, 30 mililitrov vody by ste mali prijať na kilogram hmotnosti. 60 kilogramový dospelý človek by mal vypiť 1,8 litra tekutín. Množstvo tekutín sa však upravuje podľa ročného obdobia i fyzickej aktivity. Ak sa viac potíte, mali by ste pridať priemerne ďalších 30 percent tekutín. Stále platí – pite priebežne počas celého dňa. Smädná chrbtica sa ohlasuje neurčitou bolesťou v dolnej časti a intenzívnejšie po dňoch, keď ste hydratáciu zanedbávali. Vodu vtedy v prvom rade čerpajú životne dôležité orgány, chrbát k nim nepatrí a začne byť smädný. Náprava nebude okamžitá. Dôsledný pitný režim sa na chrbtici odrazí za dva, tri dni. Ak trvajú bolesti chrbta dlhšie ako týždeň, vyhľadajte pomoc odborníka.

Vystrite sa

Aj medzistavcové platničky majú najradšej obyčajnú vodu. Po náročnejšej fyzickej aktivite môžete siahnuť po minerálnych vodách, pokojne aj s vyšším obsahom minerálov. Nechutí vám už čistá voda? Môžete si ju osviežiť napríklad medovkou, levanduľou či mätou. Pohár majte poruke najmä pri práci. Napite sa napríklad počas prestávok, ktoré chrbtu doprajete. Aj na tekutinách uvidíte, ako často ste si chrbát poriadne vystreli.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor