MENU
zdravy-zivot

Začalo vás bolieť hrdlo? TOP domáce recepty ako ho upokojiť

Bolesť v hrdle neignorujte.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Začalo vás bolieť hrdlo? TOP domáce recepty ako ho upokojiť

Jednoduché domáce recepty vám pomôžu, aby ste sa zbavili nepríjemných pocitov. Navyše nimi môžete často odvrátiť zhoršenie stavu.

Už pri prvých bolestiach hrdla dávajte pozor na to, aby neboli sliznice príliš suché. Pomôže aj pravidelné vetranie či zvlhčovač vzduchu, pokojne si do neho pridajte éterické oleje, výborná je napríklad myrha, eukalyptus prípadne olej z čajovníka. Niektoré domáce a navyše jednoduché recepty vám poskytnú od bolesti hrdla úľavu. Jedným z najznámejších pomocníkov je určite cibuľa. Jednu väčšiu nakrájajte nadrobno, dajte do sklenej nádoby, zmiešajte s dvomi lyžicami medu a nechajte aspoň štyri hodiny postáť. Potom preceďte cez sitko, aby vám zostala len šťava. Čo ešte môžete ešte urobiť?

Kloktanie

Pomôžte si klasickým receptom overeným rokmi, je ním kloktanie. Stačí si rozpustiť čajovú lyžičku kuchynskej soli v 250 ml vlažnej vody. Kloktanie opakujte niekoľkokrát behom dňa. Soľ dezinfikuje hrdlo a zároveň pôsobí proti bolesti. Výborným pomocníkom je i tinktúra zo šalvie. Prá kvapiek pridajte do pohára vlažnej vody. Na kloktanie môžete použiť aj silnejší šalviový čaj. Táto bylinky má upokojujúci a protizápalový účinok. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor