MENU
zdravy-zivot

Začalo vás bolieť hrdlo? TOP domáce recepty ako ho upokojiť

Bolesť v hrdle neignorujte.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Začalo vás bolieť hrdlo? TOP domáce recepty ako ho upokojiť

Jednoduché domáce recepty vám pomôžu, aby ste sa zbavili nepríjemných pocitov. Navyše nimi môžete často odvrátiť zhoršenie stavu.

Už pri prvých bolestiach hrdla dávajte pozor na to, aby neboli sliznice príliš suché. Pomôže aj pravidelné vetranie či zvlhčovač vzduchu, pokojne si do neho pridajte éterické oleje, výborná je napríklad myrha, eukalyptus prípadne olej z čajovníka. Niektoré domáce a navyše jednoduché recepty vám poskytnú od bolesti hrdla úľavu. Jedným z najznámejších pomocníkov je určite cibuľa. Jednu väčšiu nakrájajte nadrobno, dajte do sklenej nádoby, zmiešajte s dvomi lyžicami medu a nechajte aspoň štyri hodiny postáť. Potom preceďte cez sitko, aby vám zostala len šťava. Čo ešte môžete ešte urobiť?

Kloktanie

Pomôžte si klasickým receptom overeným rokmi, je ním kloktanie. Stačí si rozpustiť čajovú lyžičku kuchynskej soli v 250 ml vlažnej vody. Kloktanie opakujte niekoľkokrát behom dňa. Soľ dezinfikuje hrdlo a zároveň pôsobí proti bolesti. Výborným pomocníkom je i tinktúra zo šalvie. Prá kvapiek pridajte do pohára vlažnej vody. Na kloktanie môžete použiť aj silnejší šalviový čaj. Táto bylinky má upokojujúci a protizápalový účinok. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor