MENU
zdravy-zivot

Pobolieva vás hrdlo? Pomôcť môžu jednoduché domáce recepty

Bolesť hrdla vám pomôžu zvládnuť nielen bylinkové čaje.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pobolieva vás hrdlo? Pomôcť môžu jednoduché domáce recepty

Rýchla zmena počasia nahráva prechladnutiam. Ak sa začne hlásiť hrdlo, pomôcť vám môže nielen správne zvolená šálka čaju.

V priebehu dvoch dní sa na niektorých miestach ochladí takmer o pätnásť stupňov. Počasie vás tak môže zaskočiť a rýchlo sa pretaví do bolestí hrdla. Nedajte nepríjemnostiam šancu a začnite sa brániť. Určite je dôležité posilniť pitný režim, aby ste zvlhčili sliznice. Niektoré nápoje však môžu organizmu dodať aj oveľa viac ako vlhkosť. Hrdlo však môžete potešiť aj zábalom. Ako si ho pripraviť?

1. Osviežujúci i štipľavý

Pomôcť si môžete nápojom, ktorý vám bude aj chutiť. Štavu z jedného citróna vytlačte do menšej šálky, potom ju zalejte teplou, avšak nie vriacou vodou. Primiešajte pol lyžičky medu. Vďaka citrónom získate vitamín C, med má protizápalový a antibakteriálny účinok. Podobne však účinkuje aj zázvorový čaj. Jeho príprava je jednoduchá. Koreň si stačí ostrúhať, kolieska nakrájať do šálky a zaliať vriacou vodou. Nechajte niekoľko minút lúhovať.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor