Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pobolieva vás hrdlo? Pomôcť môžu jednoduché domáce recepty

Bolesť hrdla vám pomôžu zvládnuť nielen bylinkové čaje.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Rýchla zmena počasia nahráva prechladnutiam. Ak sa začne hlásiť hrdlo, pomôcť vám môže nielen správne zvolená šálka čaju.

V priebehu dvoch dní sa na niektorých miestach ochladí takmer o pätnásť stupňov. Počasie vás tak môže zaskočiť a rýchlo sa pretaví do bolestí hrdla. Nedajte nepríjemnostiam šancu a začnite sa brániť. Určite je dôležité posilniť pitný režim, aby ste zvlhčili sliznice. Niektoré nápoje však môžu organizmu dodať aj oveľa viac ako vlhkosť. Hrdlo však môžete potešiť aj zábalom. Ako si ho pripraviť?

Zdieľať

1. Osviežujúci i štipľavý

Pomôcť si môžete nápojom, ktorý vám bude aj chutiť. Štavu z jedného citróna vytlačte do menšej šálky, potom ju zalejte teplou, avšak nie vriacou vodou. Primiešajte pol lyžičky medu. Vďaka citrónom získate vitamín C, med má protizápalový a antibakteriálny účinok. Podobne však účinkuje aj zázvorový čaj. Jeho príprava je jednoduchá. Koreň si stačí ostrúhať, kolieska nakrájať do šálky a zaliať vriacou vodou. Nechajte niekoľko minút lúhovať.

2. Bylinkové čaje

Zdroj: Shutterstock

Bylinky na trávenie

Ak máte chuť na bylinkový čaj, môžete siahnuť po lipovom čaji alebo čaji z čiernej bazy. Výborne zvlhčia sliznice. Boľavé hrdlo poteší i šálka materinej dúšky. Správnou voľbou je šalvia, ktorá má protizápalový účinok. Tinktúry z tejto bylinky môžete použiť aj na kloktanie.

3. Urobte si zábal

Zdroj: Shutterstock

Pomôcť vám môže aj striedavý zábal hrdla. Vo vlažnej vode namočte utierku alebo plienku, vyžmýkajte ju a urobte si na krk obklad. Následne ho obmotajte suchou handričkou a všetko prebaľte napríklad vlneným šálom. Nechajte pôsobiť pätnásť minút. Zábal môžete opakovať niekoľkokrát. 

4. Vyskúšajte slanú klasiku

Zdroj: Shutterstock

Ak nemáte po ruke čaje alebo citróny a nechce sa vám vybehnúť do obchodu, vyskúšajte klasiku. Postačia vám soľ a voda. Čajovú lyžičku kuchynskej soli rozpustite v 250 mililitroch teplej vody, premiešajte. Kloktajte aj niekoľkokrát behom dňa.

5. Pripravte si kúpeľ

Zdroj: Shutterstock

Začalo vás bolieť hrdlo po tom, ako ste vonku trochu premrzli? Pripravte si kúpeľ. Pomôcť vám môže pri prvých prejavoch prechladnutia, vrátane boľavého hrdla. Pokojne si do vane pridajte pár kvapiek eukalyptového oleja. Kúpeľ zvlhčí sliznice a podoprí krvný obeh. S teplotou vody do nepreháňajte, pohybovať by sa mala okolo 37 až 38 stupňov Celzia.

6. Urobte si šťavu

Zdroj: Shutterstock

Ku klasickým pomocníkom pri bolestiach hrdla patrí cibuľová šťava. Ako si ju pripraviť? Ošúpte a nakrájajte veľkú cibuľu. Plátky vložte do skleneného pohára a pridajte lyžicu cukru. Pohár zavrite a nechajte cibuľu behom noci lúhovať. Lyžicu cibuľovej šťavy si môžete dať aj niekoľkokrát behom dňa.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TOP účinky brokolice Posilnenie imunity? Chutná zelenina dokáže oveľa viac

    7. Navarte si klasiku

    Zdroj: Shutterstock

    Nemusí vám pomôcť len klasická slepačia polievka. Vyskúšajte zeleninovú verziu. Na prípravu potrebujete tri litre vody a približne kilogram koreňovej zeleniny. Vhodná je mrkva, petržlen, paštrnák alebo zeler. Potom pridajte ľubovoľné bylinky, napríklad tymián, bobkový list, rozmarín, ale i pár lístkov šalvie. Pridajte trochu soli a varte približne hodinu. Polievku si môžete prípadne aj rozmixovať.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    V časopise Zdravie pracuje od roku 2001, prevažne sa venuje témam zameraným na prvú pomoc, dermatológiu, fyzioterapiu a zdravú výživu. Pravidelne pripravuje tipy na cvičenie.