MENU
zdravy-zivot

Únava a potenie: Typické príznaky pľúcnych chlamýdií, môžu vyvolať infarkt

Príznaky pľúcnych chlamýdií si ľahko pomýlite s bežnou virózou. Sú však oveľa nebezpečnejšie.
Zdravý život

Únava a potenie: Typické príznaky pľúcnych chlamýdií, môžu vyvolať infarkt

O pľúcnych chlamýdiách nemali pred desiatimi rokmi mnohí z nás ani potuchy. Dnes sú „módnymi“ podobne ako helikobakter.

S trochou zveličenia sa dá povedať, že pľúcne chlamýdie sa stali módnou záležitosťou podobne ako Helicobacter pylori. Nikto o ňom nevedel, zrazu ho máme takmer všetci. Potvrdzuje to aj všeobecný lekár MUDr. Ivan Halmo: „Chlamýdie, ktoré zasahujú dýchací a pľúcny trakt, si ešte pred desiatimi rokmi nikto nevšímal. Čoraz viac sa však presviedčame, že pôvodcami mnohých infekcií, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako bežná chrípka či zápaly horných alebo dolných dýchacích ciest, sú práve pľúcne chlamýdie.“

Mikroorganizmy sú akčné a neúnavné, útočia od nosových dierok až po pľúca. Infekcia sa prejavuje rôzne: raz ako chronická nádcha, svrbenie v nose, zápal mandlí, nosohltana, prinosových dutín, stredného ucha či priedušiek, inokedy ako priedušková astma alebo zápal pľúc. Často ju sprevádza únava a potenie. Ak trvá dlho a nelieči sa, môže prejsť z pľúc do ďalších orgánov a zasiahnuť v podobe infarktu srdce, kĺby aj nervový systém.

Rýchla ako chrípka

Je to kvapôčková infekcia podobne ako chrípka. Tiež sa šíri bleskovo, niekedy dokonca v epidémiách. Ak prídete do kontaktu s akútne nakazeným človekom, ktorý kašle alebo kýcha na všetky strany, ťažko sa jej vyhnete. Na rozdiel od chrípkového vírusu na chlamýdie zatiaľ žiadne preventívne očkovanie neplatí. „Jedinou šancou je kvalitná imunita,“ prízvukuje doktor Halmo. „Najlepším imunostimulátorom je pravidelné cvičenie vytrvalostného charakteru a pohyb na čerstvom vzduchu. Plus zákaz fajčenia, veľa ovocia a zeleniny a  prírodné prostriedky na podporu imunity.“

Kedy test?

Ako prídete na to, že vás odrovnali práve pľúcne chlamýdie a nie klasická chrípka či notoricky známe baktérie? Háčik je v tom, že malé potvorky sa dajú zistiť len špeciálnym vyšetrením. V odôvodnených prípadoch oň môžete požiadať lekára – pravda, ak ho nenavrhne on sám.

Prvým príznakom je, že sa infekcia opakovane vracia. Vyberiete jednu, dve dávky antibiotík, na chvíľu vám je lepšie, ale potom sa to celé zopakuje.
 

Doktor Halmo prízvukuje: „Prvým príznakom je, že sa infekcia opakovane vracia. Vyberiete jednu, dve dávky antibiotík, na chvíľu vám je lepšie, ale potom sa to celé zopakuje. Máte nonstop zapchatý nos alebo kašlete, ste unavení, ničia vás teploty. To už je vysoký predpoklad, že máte chlamýdiovú infekciu. Druhou možnosťou je, že ste niečo chytili a vo vašej rodine či v práci je niekto, komu práve zistili pľúcne chlamýdie. Upozornite na to a  požiadajte o špeciálne vyšetrenie. Dobrý lekár presne vie, kedy treba dať spraviť testy na pľúcne chlamýdie.“

Protilátky proti chlamýdiám sa zväčša vyšetrujú z krvi, stačí jedna skúmavka zo žily. Tento test však má nevýhodu: Ak máte akútnu infekciu, pozitívne sa protilátky v krvi objavia najskôr o dva týždne. Znamená to, že na začiatku infekcie sa nedá zistiť, že je práve chlamýdiová a podľa toho ju liečiť. Presnejšie a rýchlejšie sú výsledky z výteru nosa alebo úst. „Tieto testy sú však oveľa drahšie, vyhodnocuje ich len málo laboratórií a indikovať ich môžu iba niektorí lekári,“ tvrdí doktor Halmo.

Kašeľ je ochranný reflex na očistenie dýchacích ciest od hlienu. Kašeľ je ochranný reflex na očistenie dýchacích ciest od hlienu.
Kašeľ je ochranný reflex na očistenie dýchacích ciest od hlienu.
Zdroj: Shutterstock

Vynaliezavé

Chlamýdie napádajú bunky mandlí, hrdla, priedušiek, pľúc, niekedy aj imunitného systému. Keďže žijú vnútri bunky, väčšina klasických antibiotík, ktoré pôsobia na bunkovú stenu, na ne nemá dosah. Zlikvidujú ich len širokospektrálne antibiotiká, ktoré účinkujú priamo v bunke. „Ide o niekoľko skupín antibiotík, takže ak máte na jednu skupinu alergiu, môžete sa liečiť druhou,“ hovorí MUDr. Ivan Halmo. Ďalšou zvláštnosťou „prefíkaných“ mikroorganizmov je, že sa vyskytujú v dvoch formách: Zatiaľ čo jedny sú v akcii a rýchlo sa množia, druhé sú pasívne a spia. Práve to robí problémy v liečbe: Ak netrvá dostatočne dlho, antibiotiká zničia len prvé chlamýdie.

Pacient sa cíti lepšie, ale len do chvíle, kým neožije druhá, spiaca skupina, a nezačne robiť v bunkách šarapatu. Po ukončení životného cyklu chlamýdie infikovanú bunku usmrtia a vyhliadnu si novú obeť. „Práve preto by liečba antibiotikami mala trvať minimálne tri až šesť týždňov, inak sa infekcia vracia. Názory vedcov aj praktikov sa rôznia, no mám kolegu, ktorý predpisuje antibiotiká až na deväť týždňov. Po pol roku od ukončenia liečby príde pacient na kontrolné vyšetrenie.“ 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia