MENU
zdravy-zivot

Pľúca posilní jednoduchý cvik, ľahšie môžu zvládnuť aj koronavírus

Posilnite si pľúca, jednoduchým cvikom

Súvisiace témy

Zdravý život

Pľúca posilní jednoduchý cvik, ľahšie môžu zvládnuť aj koronavírus

Odborníci stále hľadajú riešenia ako ľahšie prekonať a minimalizovať následky koronavírusu. Niekedy môžu pomôcť aj jednoduché veci.

Správne dýchanie môže zlepšiť nielen kapacitu zdravých pľúc, ale i posilniť pľúca počas a po infekciách, vrátane pacientov s COVID-19. Momentálne s touto informáciou pracujú aj rakúski pneumológovia.

Dvojitý účinok

Pracovať s dýchaním sa oplatí hneď od začiatku ako zistíte, že máte pozitívny test. Dávajte si pozor na zvýšený príjem tekutín. Vhodná je aj obyčajná voda, nie však studená. Rovnako klaďte väčší dôraz na zdravú stravu, zvýšte príjem vitamínu C. Podľa rakúskych odborníkov by ste však nemali zabudnúť ešte na jednu dôležitú vec, správne hlboké dýchanie. Vďaka správnemu dýchaniu budú pľúca lepšie zásobené kyslíkom, posilnia sa a zároveň vám pomôže ľahšie zvládnuť stres z ochorenia.

Poriadna dávka kyslíka

Čím lepšie fungujú pľúca a čím väčší je objem pľúc, tým viac kyslíka sa dostáva do krvi a ovplyvňuje to ich výkon. Ako prevencia, ale aj na posilnenie pľúc môžu poslúžiť klasické dychové cvičenia z jogy. Podľa servera www.woman.at by ste si mali nájsť dva- až trikrát denne čas na nasledujúce dychové cvičenie. Pohodlne sa posaďte, vystrite chrbát, plecia ťahajte nadol, potom sa nosom zhlboka nadýchnite. Mali by ste mať pocit, že kyslík sa dostal do každej časti pľúc. Potom 2 až 3 sekundy vydychujte ústami, neponáhľajte sa. Opakujte 10- až 15-krát.

Sedí vám niečo na hrudi?

„Hoci zatiaľ ešte neexistujú vedecké štúdie, ktoré by potvrdili súvislosť medzi dychovými technikami a ich účinkov na pacientov s Covid-19, určite pravidelné vedomé dýchanie odporúčam,“ hovorí Dr. Karin Vonbank, špecialistka na ochorenia pľúc pre rakúsky portál woman.at. Práve pacienti s koronou majú totiž často pocit, že nemajú dostatok vzduchu alebo majú hyperventiláciu. „Mnohí pacienti s koronavíruom majú pocit, že im niečo sedí na hrudi.“ Rozličné dychové terapia absoluvujú aj pacienti, u ktorých sa v dôsledku koronavírusu znížila funkcia pľúc. Ako prevencia je ideálna na posilnenie pľúc a zlepšenie ich kapacity kombinácia vytrvalostného tréningu, napríklad rýchlej chôdze či behu s pravidelnými dychovými cvičeniami.   

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia