MENU
zdravy-zivot

Radi plávate? Spaľujte vo vode kalórie efektívnejšie

Súvisiace témy

Zdravý život

Radi plávate? Spaľujte vo vode kalórie efektívnejšie

Pri pravidelnom plávaní dochádza k posilneniu ochabnutých svalov pozdĺž chrbtice aj k zlepšeniu psychiky. Posilníte si tiež srdce, imunitu a zväčšíte vitálnu kapacitu pľúc. Ale najmä - vyplávate množstvo kalórií a zlepšíte si figúru.

Plávanie je šport vhodný prakticky pre všetky vekové skupiny, dokonca aj pre ľudí s nadváhou či obéznych. A v zime je dvojnásobne príjemný, pretože na plavárni je fajn teplúčko. 

Príjemne vlažná

Ideálna teplota vody na zaplávanie si je okolo 26 stupňov Celzia. Príliš teplá voda by vás rýchlo unavila a neuplávali by ste toľko, koľko by je potrebné pre lepšiu kondíciu aj spálenie nejakých tých kalórií. Naopak pri pravidelnom dlhšom vystavovaní sa studenej vode si začne telo ako obrannú reakciu ukladať tuky na ochranu pred chladom. Skôr, ako vhupnete do bazéna, sa vždy trochu rozcvičte – výborných je napríklad pár drepov a ponaťahovanie rúk aj nôh. 

Prsia sú dobrý spaľovač

Najviac tuku spálite, keď budete plávať prsia. Pri tomto štýle si však dávajte pozor na správne držanie tela. Ak máte hlavu vysoko vztýčenú nad vodu, nadmerne zaťažujete krčnú aj bedrovú chrbticu. Najlepšie na chrbticu je plávanie na chrbte, čiže znak. No a najrýchlejšie a najviac dĺžok zaplávate, ak sa rozhodnete pre kraul. 

Aspoň hodinu 2x týždenne

Keďže ide o aeróbne cvičenie, malo by trvať dlhšie ako 15 minút, najlepšie však hodinu až hodinu a pol. Je dôležité plávať nepretržite a preplávať čo najväčšiu vzdialenosť. Za minimum by ste mali považovať jeden kilometer, a to 2x až 3x týždenne. Zahodinu spálite okolo 500 až 600 kcal, ak si dáte do tela a idete rýchlejším tempom, môžete sa blížiť aj k 800 kcal. 

Silné svaly, srdce aj imunita

Ďalšími bonusmi plávania je okrem posilňovania množstva svalov tiež posilňovanie imunity a srdcovo-cievneho systému. Tiež zrýchlenie metabolizmu, chudnutie a dobrá nálada. Neničíte si kĺby, neprepínate žiadnu svalovú skupinu. Plávanie patrí naozaj k pohybovým aktivitám, ktoré sa oplatia. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor