Plávanie je šport vhodný prakticky pre všetky vekové skupiny, dokonca aj pre ľudí s nadváhou či obéznych. A v zime je dvojnásobne príjemný, pretože na plavárni je fajn teplúčko.
Príjemne vlažná
Ideálna teplota vody na zaplávanie si je okolo 26 stupňov Celzia. Príliš teplá voda by vás rýchlo unavila a neuplávali by ste toľko, koľko by je potrebné pre lepšiu kondíciu aj spálenie nejakých tých kalórií. Naopak pri pravidelnom dlhšom vystavovaní sa studenej vode si začne telo ako obrannú reakciu ukladať tuky na ochranu pred chladom. Skôr, ako vhupnete do bazéna, sa vždy trochu rozcvičte – výborných je napríklad pár drepov a ponaťahovanie rúk aj nôh.
Prsia sú dobrý spaľovač
Najviac tuku spálite, keď budete plávať prsia. Pri tomto štýle si však dávajte pozor na správne držanie tela. Ak máte hlavu vysoko vztýčenú nad vodu, nadmerne zaťažujete krčnú aj bedrovú chrbticu. Najlepšie na chrbticu je plávanie na chrbte, čiže znak. No a najrýchlejšie a najviac dĺžok zaplávate, ak sa rozhodnete pre kraul.
Aspoň hodinu 2x týždenne
Keďže ide o aeróbne cvičenie, malo by trvať dlhšie ako 15 minút, najlepšie však hodinu až hodinu a pol. Je dôležité plávať nepretržite a preplávať čo najväčšiu vzdialenosť. Za minimum by ste mali považovať jeden kilometer, a to 2x až 3x týždenne. Zahodinu spálite okolo 500 až 600 kcal, ak si dáte do tela a idete rýchlejším tempom, môžete sa blížiť aj k 800 kcal.
Silné svaly, srdce aj imunita
Ďalšími bonusmi plávania je okrem posilňovania množstva svalov tiež posilňovanie imunity a srdcovo-cievneho systému. Tiež zrýchlenie metabolizmu, chudnutie a dobrá nálada. Neničíte si kĺby, neprepínate žiadnu svalovú skupinu. Plávanie patrí naozaj k pohybovým aktivitám, ktoré sa oplatia.