MENU
zdravy-zivot

Plačeme zo smútku aj z cibule. Z čoho sa skladajú slzy a prečo sú nevyhnutné?

Existujú dokonca tri druhy sĺz, ktoré sa líšia svojim zložením.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Plačeme zo smútku aj z cibule. Z čoho sa skladajú slzy a prečo sú nevyhnutné?

Niektorí tvrdia, že nedokážu plakať, iní, že plačú málo, niekto nechce plakať a roní slzy pod chvíľou a ďalším stačí len malý vánok a slzia ako deti. Viete ako slzy vznikajú a že nie sú vždy rovnaké?

Slzy sa objavia, keď smútime, keď prežívame dojemnú scénu vo filme, ale aj keď krájame cibuľu na večeru. Slzy nás sprevádzajú po celý život a pritom nie sú vždy rovnaké.

Mysleli ste niekedy na to, z čoho slzy vlastne sú? Nie je to len voda!

Ako sa ukazuje, existujú dokonca tri druhy sĺz, ktoré sa líšia svojim zložením. Pre Live Science to uviedla Daniela Oehringová, docentka optometrie na University of Plymouth vo Veľkej Británii.

Emocionálne slzy:
Najrozšírenejšie sú emocionálne slzy. Tie ľudia ronia, keď prežívajú emócie ako smútok, radosť, strach alebo iné emocionálne stavy. Slzy môžu prísť v prípade odlúčenia, po rozchode, ale aj keď stretnete priateľa po rokoch odlúčenia.

Ilustračná snímkaIlustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Bazálne slzy:
Ďalším druhom sú bazálne slzy, ktoré neustále chránia oko, lubrikujú ho, zásobujú tkanivo živinami a odstraňujú nečistoty. Fungujú ako ochranný štít medzi okom a zvyškom sveta. Obsahujú veľa iónov soli a ďalších eletrolytov, ale aj proteíny s antimikrobiálnymi vlastnosťami. Patria sem bielkoviny ako lipokalín, ktorý viaže a rozrušuje zlúčeniny v mikroorganizmoch, ale aj lyzozým, čo je enzým, ktorý ničí baktérie rozkladom ich bunkových stien.

Reflexné slzy:
Tretím druhom sú reflexné slzy, ktoré vznikajú ako reakcia na dráždivé látky ako je dym alebo chemické látky uvoľnené pri krájaní cibule.

Reflexné a emocionálne slzy majú vyšší obsah vody a nižšiu koncentráciu tukov a bielkovín ako bazálne slzy. Podľa niektorých odborníkov majú emocionálne slzy vyššiu koncentráciu hormónov, ktoré sa zvyčajne v tele uvoľňujú, keď je človek v strese.

Čo sa stane ak nemáme slzy? Čítajte ďalej ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor