MENU
zdravy-zivot

Pijete vodu z fľaše? Vedci v nej našli plávajúce kúsky plastov

V balených vodách plávajú mikročastice plastu, potvrdila najnovšia štúdia.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Pijete vodu z fľaše? Vedci v nej našli plávajúce kúsky plastov

Test najznámejších značiek balených vôd na svete ukázal, že v nej plávajú plasty. Niektoré sú tenké ako ľudský vlas a na liter ich možno nájsť aj desať kúskov. Tragédia to nie je, ale...!

V laboratóriách pod mikroskopom testovali americkí vedci zo Štátnej newyorskej univerzity vo Fredonii vodu z plastových fliaš najznámejších značiek sveta. Test robili z vôd zakúpených v deviatich krajinách a skontrolovali 250 fliaš. Najnovšia štúdia je doteraz najväčším testovaním svojho druhu. Prišli na to, že sa v nich nachádzajú plasty. Dve značky z 11 testovaných sapredávajú aj na Slovensku.

Pijete vodu z fľaše? Vedci v nej našli plávajúce kúsky plastovPijete vodu z fľaše? Vedci v nej našli plávajúce kúsky plastov
Zdroj: Shutterstock.com

Ilustračné foto. Zdroj: Shutterstock.com

Hviezdna metóda s prekvapením

Malé čiastočky skúmali pod mikroskopom tak, že ich zafarbili farbivom viažúcim sa na povrch plastu. Vodu následne prefiltrovali a usadeninu pod špeciálnym svetlom pozorovali. Počet ostatných mikročastíc určili špeciálnou technikou využívajúcou sa v astronómii na určenie počtu hviezd na nočnej oblohe. Plastové úlomky našli takmer vo všetkých skúmaných fľašiach. Výskum zistil, že na jeden liter vody pripadá asi desať častíc plastu hrubých ako ľudský vlas. Ostatných mikročastíc bolo v priemere 314 kúskov na jeden liter.

► Spoznáte bezpečnú PET fľašu? Vieme, čo si všímať na obaloch 

Plastová doba

Pôvod mikročastíc však vedci nevedia s určitosťou rozlíšiť. Podľa americkej odborníčky na mikroplasty Sherri Masonovej možno predpokladať, že prevažne ide o plasty. Hoci medzi mikročasticami sa môžu objavovať aj miniatúrne úlomky lastúr alebo rias. „Nachádzali sme plast v jednej fľaši za druhou, nezávisle od značky. Nie je to o tom, že by sme ukazovali prstom na konkrétnych vinníkov. Výskum dokazuje to, že plasty sú presiaknuté našou spoločnosťou,“ povedala pre britský server BBC Masonová.

Čítajte tiež: Nebezpečné detské fľaše! Z akých kŕmite to vaše?

V pive aj mede

Plasty sú totiž všade. Dávnejšie výskumy potvrdili, že sa nachádzajú tiež v pitnej vode z vodovodu, v morských živočíchoch, ale aj pive, vzduchu či dokonca mede. A tým, že ich konzumujeme sa postupne dostávajú do potravinového reťazca. To, čo spôsobia, je predmetom ďalších výskumov. „Nejde o tragédiu, ale musíme brať na vedomie, že plasty sú všade,” dodáva profesorka Masonová.

Bude vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor