MENU
zdravy-zivot

Opuchlo vám koleno alebo vás v ňom pichlo? Meniskus preverí jednoduchý test

Pichanie v kolene či opuch vás môžu prekvapiť aj pri rekreačnom športovaní.

Súvisiace témy

Zdravý život

Opuchlo vám koleno alebo vás v ňom pichlo? Meniskus preverí jednoduchý test

Kolená vás môžu občas zabolieť, kde-tu vás v nich aj pichne. Kedy však s ťažkosťami treba vyhľadať lekára?

Kolenný kĺb patrí k najzložitejším v našom tele a dávame mu poriadne zabrať. Už pri miernom predklone, napríklad pri chôdzi po schodoch, zvyšujeme svoju hmotnosť, ktorou naň pôsobíme o trojnásobok. Nie je výnimkou, že vás kolená zabolia. Kedy treba zbystriť pozornosť a obrátiť sa s ťažkosťami na odborníka?

Kedy je opuch v poriadku?

U mladých ľudí sa napríklad môže objaviť opuch kolena. „Vo väčšine prípadov je to signál preťaženia. Hovorím tomu, že koleno slzí,“ vysvetľuje telovýchovná lekárka MUDr. Alena Urvayová. „Ak je všetko v poriadku opuch do dvadsiatich štyroch hodín ustúpi. V čase rastu sú napríklad typické bolesti v oblasti predkolenia, ale i pozdĺž väzu. U starších ľudí sa zase môže objaviť bolesť v ranných hodinách. Ide o klasické stuhnutie. So zvyšujúcim sa vekom koleno potrebuje viac času, aby nadobudlo pohyblivosť a flexibilitu. V tomto prípade ide skôr o ťahavú bolesť. V kolene by vás nemalo pichať. Rovnako nie je v poriadku ani dlhodobý opuch.“ Ak sa ťažkosti objavujú bolesti častejšie, prípadne opuchy sú pravidlom, koleno potrebuje oko odborníka.

Stúpajte nahor

Na ortopéda či traumatológa sa obráťte, aj keď pociťujete bolesť pri chôdzi dolu schodmi. Väčšinou tieto ťažkosti naozaj signalizujú problémy s meniskom. Chôdza dolu schodmi je pre kolená vo všeobecnosti väčšou záťažou ako keď nimi kráčate nahor.„Platí tu jednoduché pravidlo. Hore schodmi ísť pešo, dolu výťahom,“ radí skúsená odborníčka. „S kolenom je to ťažké. Za bolesťou sa môže skrývať meniskus, predný či zadný skrížený väz, bočné väzy, púzdro...“ Mnohé ťažkosti dokážu odstrániť rehabilitačné cvičenia, správna technika pri športovaní či vhodná obuv. Pomôcť vám môžu aj výživové produkty.

Pozor na pomôcky

K operácii a medikamentóznej liečbe sa pristupuje v nevyhnutých prípadoch. „Aj prasknutý meniskus sa snažia odborníci zašiť. Niekedy to však nie je možné. Najmä, ak prekáža pri pohybe, trčí alebo je veľmi poškodený,“ vysvetľuje Alena Urvayová. Po zranení si príliš nezvykajte na ortopedické pomôcky. Ich stále používanie vyradí z činnosti svaly okolo kolena. A to nie je cieľom ortopedickej pomôcky. Siahnite po nej len vtedy, ak sa príliš nesústredíte na záťaž, napríklad pri kolektívnom výkone. Pri zmysluplnom tréningu či posilňovaní, si každý pohyb uvedomujete. Vtedy stačí mať koleno voľné alebo len zafixované elastickou páskou.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor