MENU
zdravy-zivot

Petržlen alebo mäta? Čo sa vám oplatí pestovať viac a pomôže tráveniu?

Man's,Hand,Picking,Leaves,Of,Greenery,During,Cooking.,Home,Gardening

Súvisiace témy

Zdravý život

Petržlen alebo mäta? Čo sa vám oplatí pestovať viac a pomôže tráveniu?

Bylinky a zelenina patria bezpochyby k zdravým potravinám. Ak ich spojíte v dobrom jedle, tak máte o gastronomický zážitok postarané, a navyše zabojujete proti únave, podporíte imunitu a trávenie.

Petržlen, mäta alebo mladý hrášok je zelenina, ktorá by mala byť na našom tanieri pravidelne. A to hlavne pre zdravotné benefity ktoré prinášajú. Vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálov sú vhodnou prevenciou pred chronickými ochoreniami. A nielen to, blahodárne pôsobia aj na trávenie, imunitu, kosti a pokožku. 

Petržlen 2x inak

Petržlenová vňať výborne dochutí polievky.Petržlenová vňať výborne dochutí polievky.
Petržlenová vňať výborne dochutí polievky.
Zdroj: Shutterstock

Táto príjemne aromatická koreňová zelenina je priam nabitá vitamínom C. Keď k tomu prirátame aj vitamín K, draslík, vápnik, železo, antibakteriálne, dezinfekčné, dietetické i močopudné účinky, vysoký obsah flavonoidov a antioxidantov, petržlen by mohli predávať na kilá v lekárni.

Petržlen môžete konzumovať ako koreň aj ako bylinku v podobe petržlenovej vňate. Jeho vlastnosti môžete skvelo využiť pri príprave jedál. Je vhodný do polievok, viete si z neho pripraviť omáčky, alebo dať ako prílohu. Vňať veľmi dobre dochutí každé jedlo, napríklad také rizoto alebo mladé varené zemiaky.

Koreň sa pridáva do jedál na začiatku varenia, vňať ich chuťovo i vizuálne dotvorí najmä čerstvá. Tepelná úprava petržlenovej vňate je vítaná v bylinkovej viazaničke bouquet garni. Je aj súčasťou persillade – zmesi prudko opražených najemno posekaných lístkov vňate a cesnaku, ktorá sa používa na dochutenie jedál. Vynikajúci punc dodá aj talianskej gremolate – ochucovadlu z prudko opečenej citrusovej kôry, nasekaného cesnaku a petržlenovej vňate, ktorá sa pridáva často k dusenému mäsu.   

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor