MENU
zdravy-zivot

Peľovým alergikom hrozia skrížené reakcie: Aké plody siahnu na život?

Ak ste alergickí na peľ burín, skrížene môžete zareagovať aj na obľúbenú letnú pochúťku.
Zdravý život

Peľovým alergikom hrozia skrížené reakcie: Aké plody siahnu na život?

Viete, prečo je práve kvitnúca palina a ambrózia taká nebezpečná? Pretože alergicky v sezóne zareagujete aj na potraviny s podobnou zložkou. A nielen kýchaním, ale aj anafylaktickým šokom.

Od júla až do konca októbra poletujú v ovzduší milióny peľových zrniečok burín. Tie najagresívnejšie – palina obyčajná a ambrózia palinolistá sú na čiernej listine alergikov nielen pre nepríjemné štípanie v očiach a slzenie ale hlavne pre oveľa väčšie riziko.

Buriny v potravinách

Ak ste totiž alerickí na peľ paliny a/alebo ambrózie, na živote vás môžu ohroziť skrížené reakcie. Teda reakcie organizmu na zložku v potravine podobnú tým v burine. Nebezpečné sú najmä preto, že kým o svojej neznášanlivosti na peľ bylín viete, to, že z toho istého dôvodu nesmiete jesť napríklad banán, nemusíte mať ani tušenia. Aj preto by ste spolu s výsledkom z alergologickej ambulancie o pôvode vašej alergie, mali obdržať aj zoznam zakázaných potravín. S palinou a ambróziou skrížene reaguje koreňová zelenina - mrkva, petržlen, zeler (aj v uvarenom stave), korenie ako rasca, koriander, tymián, oregano, tiež nerafinovaný slnečnicový olej, banán, melón, estragón, čaje a likéry s obsahom paliny.

Pozrite si VIDEOrozhovor: Agresívnych peľov v ovzduší pribudlo. Pomôže imunoterapia

Opuch a šok

Kým niekto reaguje na potraviny iba v sezóne burín, iný celoročne. A kým na niektorých pacientov zaútočí alergén len mierne, iných ohrozí na živote. „Palina a ambrózia sú nebezpečné pre častú prítomnosť skrížených reakcií s potravinovými alergénmi koreňovej zeleniny, niektorými druhmi ovocia a korenia, ktoré majú rôzne prejavy – od svrbenia a opuchov v ústnej dutine, žihľavku až po celkové reakcie s opuchmi hrdla, dýchacími ťažkosťami, anafylaktickým šokom,“ hovorí alergiologička a imunologička MUDr. Daria Buchvaldová. Anafylaktický šok môže nastať náhle okamžite po konzumácii, ale aj po štyroch hodinách. Našťastie týka sa iba percenta alergikov, najčastejšie v kombinácii s emocionálnym stresom či nadmernou fyzickou námahou. Šok postihne viacero orgánov, vy sa dusíte, dýchacie cesty vám opúchajú, kŕčovito vás bolí brucho, bolestivo vás preháňa, klesá vám tlak. To už je zle a môže vám hroziť zlyhanie krvného obehu, srdca až smrť.

Čítajte aj: Priberáte v peľovej sezóne? Neviňte lieky na alergiu, športujte a liečte sa

Prvá pomoc pri NAJsilnejších alergénoch

Všeobecne k potravinovým alergénom, ktoré najčastejšie spôsobia búrlivú reakciu organizmu patria okrem zeleru povestné arašidy, horčica, kôrovce, mäkkýše, mlieko, obilniny s lepkom, orechy, ryby, sezamové semená, sója, vajcia, vlčí bôb. Pre dramatickú reakciu by ste v prípade vedomosti alergie na potravinový alebo peľový alergén mali mať pri sebe pohotovostný balíček – adrenalínové pero, kortikoidy, antihistaminiká a sprej na rozšírenie priedušiek. A aj po ustúpení príznakov treba privolať rýchlu zdravotnícku pomoc. A hlavne, nečakať na najhoršie. K tým vážnym odpovediam organizmu dochádza najmä pri neliečených stavoch. Preto ho treba liečiť a podobným ohrozeniam predchádzať. „Na Slovensku sa ešte občas stretávame s tzv. kortikofóbiou, strachom z liečby kotrikostreroidmi, kedy pacienti na základe neoverených a nesprávnych informácii túto liečbu odmietajú,“ prekvapuje lekárka.

Pozor aj pri mori

Ak sa chystáte ešte na poslednú chvíľu k moru, mali by ste vedieť, že ani tu nie ste úplne v bezpečí. „V ostatných rokoch prichádzajú pacienti z chorvátskeho pobrežia, zo severnej a strednej Dalmácie s výraznými sezónnymi ťažkosťami, spôsobenými peľom burín,“ hovorí alergologička. Na juhu Talianska a v Španielsku kvitnúci múrovník je významným burinovým alergénom Stredomoria a môže u pacientov, precitlivených na pŕhľavu spôsobovať skrížené alergické reakcie. „Takže aj prímorský pobyt treba plánovať so zreteľom na lokálne alergény,“ dodáva na záver.

Na alergickú reakciu niekedy stačí i pohľad. Neveríte? Dočítate sa v septembrovom čísle mesačníka Zdravie.
V predaji od 22. augusta!

Alergia

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia